banner39

Fransız bakan: Fransa hasta!

Fransa'nın yeni Ekonomi Bakanı ülkesinin hasta olduğunu, reformlardan sonuç alınamadığından hükümetin zor durumda olduğunu söyledi.

Avrupa 18.09.2014, 18:09 18.09.2014, 18:09
Fransız bakan: Fransa hasta!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'da reformlar için yapılan güven oylamasından kısa bir süre sonra yeni Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron, ülkesi hakkında tesbit ettiği olumsuz teşhisi açıkladı. Fransız televizyon kanalı 'Europe 1'e verdiği demeçte, Fransa'nın hasta olduğunu, bu hastalığın aşırı ateş gibi kitle işsizliği olarak başgösterdiğini söyledi.

Sosyalistlerin sağında olarak görülen Macron, bu hastalık nedeniyle reformların kaçınılmaz olduğunu, ekonomiyi canlandırabilecek başka hiçbir çarenin bulunmadığını belirtti.

Devlet Başkanı François Hollande'ın tasarruf ve reform tedbirleri kendi partisi içinde de tartışmalara neden oluyor. Solcu bakanlardan gelen eleştirilerden dolayı Hollande, 5 ay içinde iki sefer hükümet üyelerini değiştirdi. Ağustos ayı sonunda ikinci hükümeti kurdu. Bu hükümet değişiminde de Başbakanlık görevine devam eden ve sosyalistlerin sağında yeralan Manuel Valls, değişimlerden dolayı mecliste güven oylaması yapılmasını taleb etti.

Güven oylamasında Valls, 244 hayır oyuna karşı 269 evet oyu aldı. Ancak bu sonuç tüm sosyalistlerin toplam 289 oyundan oldukça aşağıda kaldı. Çekimser oy kullanan 53 milletvekilinden 31'i sosyalist milletvekilleriydi. Bu yüzden muhalifler ve birçok gazete bu sonucu Valls için bir zaafiyet ve yenilgi olarak yorumladılar.

Yeni Ekonomi Bakanı Macron, sosyalistlerin oy kaybını, reform politikasından bir sonuç alınamamasına bağladı. Macron, sosyalistlerin hükümet oldukları 2012'den beri yeterince hızlı bir şekilde reform yapmadıklarını öne sürdü.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?