Fransız Bakan, istifasının gerekçesini açıkladı

Fransa’da Adalet Bakanı Christiane Taubira, "Yaşadığım derin görüş ayrılıkları yüzünden istifa ettim" dedi.

Fransız Bakan, istifasının gerekçesini açıkladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa’da Adalet Bakanı Christiane Taubira, yaşadığı derin görüş ayrılıkları yüzünden bugün hükümetten istifa ettiğini açıkladı.

Taubira, istifa kararının Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından kabul edilmesinin ardından basın toplantısı düzenleyerek görevi bırakması ile ilgili tartışmalara açıklık getirdi.

Christiane Taubira, ‘’Vatandaşlıktan çıkarılma ile ilgili anayasa reformu konusunda hükümet ile yaşadığı derin görüş ayrılığı yüzünden istifa ettiğini’’ bildirdi.

‘’Fransa önceden kestirilmesi zor ve ciddi bir terör tehdidi ile karşı karşıya bulunuyor’’ ifadesini kullanan Taubira, ancak bizim bununla mücadele edebileceğimizi göstermemiz gerekir’’ diye konuştu. Taubira, "Askeri, diplomatik, siyasi ve hatta sembolik bile olsa bir zafer kazanma adına cumhuriyet değerlerine ihanet edilmemesi ve ödün verilmemesi gerektiğine inandığını’’ kaydetti.

Christiane Taubria, sabah sosyal paylaşım ağında yaptığı açıklamada, "Mücadele bazen kalarak, bazen giderek olur, kendime ve topluma karşı dürüst kalmak istiyorum’’ diyerek istifasını kamuoyu ile paylaşmıştı.

Taubira, anayasa değişikliği kapsamında hazırlanan tasarıda yer alan "Terör suçuyla bağlantılı olarak vatandaşlıktan düşürme" uygulamasına karşı çıkıyordu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2016, 19:41
banner53
YORUM EKLE

banner39