banner39

Fransız futbolunda tarihi boykot

Fransız Profesyonel Futbol Kulüpleri Birliği, hükümetin 1 milyon Euro'yu aşan yıllık gelirlere yüzde 75 vergi uygulama kararını protesto amacıyla 1'inci ve 2'inci lig maçlarını boykot etme kararı aldı.

Avrupa 24.10.2013, 22:47 24.10.2013, 22:47
Fransız futbolunda tarihi boykot

Fransız Profesyonel Futbol Kulüpleri Birliği, bu kararını, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın kendileriyle gelecek hafta görüşmeyi kabul ettiğini açıklamasının hemen ardından açıkladı.

Karar gereği, Fransa'da 1. ve 2. lig kulüpleri 29 Kasım-2 Aralık tarihleri arasındaki karşılaşmalara çıkmayacak. Bu karşılaşmaların yapılacağı günlerde stadlar sembolik olarak halka açılacak.

Fransa'da mecliste geçtiğimiz günlerde kabul edilen yeni bütçe yasası, gelşecek iki yıl boyunca yıllık geliri 1 milyon Euro'nun üzerinde olanlara yüzde 75 oranında vergi uygulanmasını öngörüyor.

115 FUTBOLCU DA ÖDEYECEK

Ekonomik ve finansal krize karşı ulusal dayanışma adına gerçekleştirileceği belirtilen bu uygulama kapsamına 115 profesyonel futbolcu ve 8 kulüp antrenörü de giriyor. Devletin böylelikle 210 milyon Euro gelir elde edeceği kaydediliyor.

Profesyonel Futbol Ligi tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, devletin yeni vergi reformuyla futbol dünyasından toplayacağı ek gelirin 44 milyon Euro'yu bulacağını gösteriyor. Devletin toplayacağı vergi kulüplerin cirosunun yüzde 5'ini geçmeyecek.

İBRAHİMOVİÇ'İN TAKIMINA 20 MİLYON YÜK

Reformdan en fazla etkilenecek Fransız futbol kulübü, bünyesinde Zlatan İbrahimoviç'i de barındıran Paris-Saint-Germain olacak. Yeni verginin Paris kulübüne yılda 20 milyon Euro'luk yük getireceği söyleniyor. Paris'i 5.9 milyon Euro ile Marsilya (Olympique Marseille), 4.9 milyon Euro ile Lyon (Olympique Lyonnais) ve 4.8 milyon Euro ile Lille külüpleri izliyor.

'STADYUM İNŞAATINDAN VAZGEÇERİZ'

Ülkenin, Saint-Etienne ve Lille gibi köklü futbol kulüpleri, uygulamanın kendilerine yılda 1 ile 5 milyon Euro arasında maliyeti olacağını belirtip, ödeyemeyeceklerini duyurdular. Olympique Lyonnais kulübü ise, vergiyi ödemesi halinde 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri için inşa edilmesi planlanan büyük stad projesinden vazgeçme tehdidinde bulundu.

Fransa'da bundan önceki futbol grevi 1972 yılında yapılmıştı.

Kaynak: NTV

 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?