banner15

Fransız komedyene Belçika'da da hapis cezası

Fransız siyahi komedyene, Holocaust'u kabul etmediği için 2 ay hapis cezası verildi, ırkçı parti 'Front National'le de bağlantısı olduğu iddia ediliyor.

Fransız komedyene Belçika'da da hapis cezası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın ünlü komedyenlerinden Dieudonne M'Bala, Paris'te 'Charlie Hebdo'ya yapılan saldırıdan sonraki açıklamaları yüzünden Fransız mahkemesi tarafından 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Şimdi de Dieudonne, Belçika'da Lüttich Mahkemesi tarafından kin ve nefret kışkırtmacılığı yaptığı gerekçesiyle 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dieudonne'nin aynı zamanda, 2. Dünya Savaşında Yahudilerin katledildiği Holocaust'u da inkar etmekle suçlandığını bildirildi.

Fransız komedyene Belçika mahkemesi ayrıca 9 bin Avro para cezası verdi. Dieudonne, mahkemede hazır bulunmadığından karara itiraz etme hakkı bulunuyor. Avukatı basına herhangi bir açıklama yapmadı.

Dieudonne'ye Lüttich Mahkemesi tarafından, bu şehirde 2012 Mart ayında yaklaşık bin seyircinin bulunduğu bir salondaki programı nedeniyle hapis cezası verildi. Polis tarafından kaydedilen programda siyahi komedyen Dieudonne, ırkçılık ihtiva eden ve insanları damgalayan ifadeler kullanmış.

Fransız komedyen Dieudonne'nin, Fransa'da 'Quenelle selamı' adı verilen Hitler selamını hatırlattığı öne sürülen bir selamlama yaptığı ve bu selamı ırkçı parti 'Front National'in kurucusu Jean-Marie Le Pen de kullandığı için, ırkçı partiyle bağlantısı olduğu iddia ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 11:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35