banner15

Fransız kuruluş: Petrol 150 dolara çıkabilir

Fransız bankası Societe Generale, Irak'ta yaşanan gerilimin etkisiyle brent petrolün 150 doları görebileceğini öngördü.

Fransız kuruluş: Petrol 150 dolara çıkabilir

Merkezi Paris'te bulunan Avrupa'nın köklü finans kuruluşu Societe Generale Mayıs 2014 raporunda, Irak'ın güneyindeki başlıca petrol alanlarında devam eden çatışmaların sürmesi halinde brent petrolün 150 dolara kadar çıkabileceğini öngördü.

Yaşanacak arz şokunun Irak'ın günlük 2.6 milyon varil petrol ihracatını etkileyebileceğinin belirtildiği raporda "Yaşanan olaylarla ortaya çıkan petrol sıkıntısını gidermek için Uluslararası Enerji Ajansı üye ülkelerinin piyasaya koordineli bir şekilde petrol sunmalarını tetikleyebilir. Suudi Arabistan da, piyasadaki petrol sıkıntısının etkisini azaltmak için arzı artırabilir" ifadeleri kullanldı.

Societe Generale baş analisti Michael Wittner, bu durumun çok uzun sürmeyeceğini, bir çeyrekten daha kısa sürmesini beklediğini belirtti. IŞİD militanları henüz Irak'ın güneyinde bulunan ve petrol rezervlerinin yüzde 75'ini oluşturan petrol bölgelerini ele geçirebilecek askeri gücü oluşturamadı. Brent petrolü geçen hafta yüzde 1.3 ile Mart'tan bu yana en keskin düşüşünü yaşadı. Bugün 112 dolardan işlem gören brent petrolün bu hafta da düşmesi bekleniyor.

REZERVİN YÜZDE 12'Sİ KÜRT YÖNETİMİNDE

UBS strateji uzmanlarından Dominic Schnider ve Giovanni Staunova, Irak'taki petrol arzının yüzde 80'inin güneyden geldiğini, Kürtlerin kontrolü altında bulunan petrol rezervi oranının yüzde 12 olduğunu belirtti. Uzmanlar IŞİD militanlarının güneyi ele geçirmek için yeterli güce sahip olamayacağını düşündükleri için Irak petrol arzının mevcut durumunu koruyacağını kaydetti.

Kaynak: Yeni Şafak

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 23:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48