Fransız Le Monde'da sansür skandalı

Fransa'nın dünyaca meşhur gazetesi Le Monde, hükümetin projesini eleştiren haberleri sansürlendi. Haberleri sansürlenen gazeteci-yazar Kempf istifa etti

Fransız Le Monde'da sansür skandalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ünlü Fransız gazetesi Le Monde, gazeteci ve köşe yazarı Herve Kempf'in sansür iddiasıyla istifa etmesiyle çalkalanıyor.

1998 yılından bu yana Le Monde için çevre sorunlarıyla ilgili haberleri takip eden Kempf, Sosyalist hükümetin Notre-Dame des Landes Havaalanı projesiyle ilgili yaptığı haberlerin sistematik bir şekilde sansürlendiğini iddia etti.

Aynı zamanda Nantes Belediye başkanı olan Başbakan Jean-Marc Ayrault'nun öncülük ettiği havaalanı projesine çevreci gruplar büyük tepki göstermişti. Aylar boyunca devam eden gösterilerde, Fransız polisi eylemcilere müdahale etmiş ve biber gazı kullanmıştı. Zaman'ın haberine göre Kempf, Le Monde'un 2010 yılında Fransa'nın en zengin işadamlarından Xavier Niel, Mathieu Pigasse ve Pierre Berge üçlüsü tarafından satın alındıktan sonra yayın çizgisinin değiştiğini savunuyor. Le Monde'un özel bir sayfa ayırdığı ekoloji servisinin kapatıldığını belirten Kempf, patronların ekonomik çıkarları nedeniyle çevre haberlerinin rahatsızlık oluşturduğunu kaydetti. Havaalanı projesiyle ilgili haberlerin 'taraflı' olduğu gerekçesiyle yayınlanmadığını belirten Fransız gazeteci, "Bu projeyle ilgili tarafsız olmadığım iddiasıyla haber yapmama defaatle itiraz etmeme rağmen izin verilmedi." dedi. Proje karşıtı gösterileri takip etmek için kendi imkanlarıyla bölgeye gittiğini kaydeden Kempf, yönetimin sadece kendisine ayrılan köşede bu konuyla ilgili yazı yazabileceğini açıkladığını söyledi. Kempf, projeyle ilgili son köşe yazısının gazeteden çıkarılmasının ardından istifa etti. Gazete ise Kempf'in son köşe yazısının sansür nedeniyle değil, Fransa'nın eski başbakanlarından Pierre Mauroy'un ölüm haberini girebilmek için çıkarıldığını açıkladı. Le Monde yönetimi, Kempf'in sansür iddialarını reddederek gazetecinin kendi inisiyatifiyle ayrıldığını savundu.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 13:01
banner53
YORUM EKLE

banner39