banner15

Fransız Mahkemesi'nden Sarkozy'ye tepki

Fransa Anayasa Mahkemesi Başkanı, "yargıyı siyasi davranmakla" suçlayan Sarkozy’ye tepki gösterdi.

Fransız Mahkemesi'nden Sarkozy'ye tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa Anayasa Mahkemesi Başkanı Jean Louis Debre, "yargıyı siyasi davranmakla" suçlayan eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ''haksızlık yaptığını'' söyledi.

Europe 1 radyo kanalının sorularını yanıtlayan Debre, ''Size yönelik suçlamalara karşı çıkabilirsiniz ancak yargının temel ilkelerine karşı çıkamazsınız. Eğer karşı çıkarsanız, aslında cumhuriyete karşı çıkmış sayılırsınız’’ ifadesini kullandı.

Debre, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası harcamalarının bir bölümünü usulsüz bulup onaylamadığı için Anayasa Mahkemesi’ni eleştiren Sarkozy’nin, yüksek mahkeme ile ilgili doğru olmayan bir imaj çizdiği görüşünü dile getirdi.

Anayasa Mahkemesi’nin somut bir delil ortaya sunmadığı yolundaki eleştiriyi cevaplayan Debre, "Anayasa Mahkemesi’nin elinde soruşturma yapacak imkanlar yok, adli polis gibi davranacak hali de yok" ifadesini kullandı.

Sarkozy, gözaltına alındıktan sonra hakkında "yolsuzluk" ve "nüfuz suistimali" suçlamalarıyla açılan dava ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "yargının bir kısmı siyasete alet ediliyor" ifadesini kullanmıştı.

Sarkozy,  kendisi hakkında gözaltı ve dava açılmasına karar veren iki sorgu hakiminden birisi olan Claire Thepaut’yu, "tarafsız olmamakla" suçlamıştı. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 19:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48