banner15

Fransız medyası Paris gösterilerine kör!

Fransa'nın başkenti Paris'te öğrencilerden oluşan "Gece Ayakta" protesto gösterilerinde şiddet olayları artmakla beraber siyasiler ve medyada konu ile ilgili sistemli bir körlük yaşanıyor

Fransız medyası Paris gösterilerine kör!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’da çalışma yasa tasarısına karşı çıkan gençlerin başkent Paris’te düzenlediği eyleme polis müdahale etti. Güvenlik güçleri, sabahın ilk ışıklarıyla Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan çadırları kaldırdı. 

Paris'te polis "Gece Ayakta" eylemcilerine zaman zaman sert müdahale ediyor. Hiçbir Büyükelçiliğin konu ile ilgili açıklama yapmadığı ise gözlerden kaçmadı. 

Gençler, mesai saatlerinin artırılmasını kapsayan ve işten çıkarmaları kolaylaştıran tasarının geri çekilmesini istiyor.

Seslerini duyurmak için ‘Nuit Debout’ (Gece Ayakta) adlı hareket başlatanların bu gece meydana geri dönmesi bekleniyor. Polis yetkilileri protesto gösterilerinin devam etmesi için yasal izin istendiğini ve gençlere engel olunmayacağını belirtiyor.

Eyleme katılanların çoğu ya öğrenci ya da yeni mezun.

Çalışanlar da eyleme destek veriyor. Emlakçı olduğunu söyleyen biri işten çıkar çıkmaz ya da iki toplantı arası, her fırsat bulduğunda eyleme katıldığını dile getiriyor.

Biyoloji mühendisi olduğunu belirten bir eylemci okuduğu alanda iş bulamadığını söylüyor:
“Nerede hata var nereden başlamalı bilmiyorum. Ben yeni mezun oldum. İş bulamıyorum. Her şey çok karmaşık. Mesleğe daha adımımı atmadan sektör değiştirmek zorunda kaldım. Her şeyi kuralına göre yapın derler. Yapıyoruz ama işe yaramıyor.”

Bugün sekiz öğrenci derneğinden temsilciler Başbakan Manuel Valls’ın konuğu olacak. Görüşmede gençlerin tepkili olduğu çalışma yasa tasarısı değerlendirilecek ve öğrenciler taleplerini dile getirecek.

Paris'te "Gece Ayakta" eylemleri polis ve eylemciler arasında şiddetli sahneler yaşanıyor. Ancak medyada eylemlerle ilgili görsel sunulmamaya özellikle dikkat ediliyor.

Fransa'da gençlik sokaklara dökülmüş durumdan ancak medya eylemlere gayet mesafeli bir duruş sergiliyor. Sol iktidar ve sağ muhalif partiler olaylara soğuk bakmaya devam ediyor.

Paris'te bu sabah polis şafak harekatıyla LaRepublique meydanından eylemcileri kovdu. Paris'te eylemci gençlerin öfkesi bankalara odaklanıyor. Birçok şube ve ATM'ye zarar verilmiş.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 17:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48