Fransız öğretmenden Merah için saygı duruşu

Fransa'da bir okulda İngilizce dersi veren bayan bir öğretmen, polis tarafından öldürülen terörist zanlısı Merah için saygı duruşuna kalktı. Öğrencilerin bir kısmının sınıfı terkederek protesto ettikleri, öğretmenin de görevinden uzaklaştırıldığı bildirildi.

Fransız öğretmenden Merah için saygı duruşu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın kuzeyindeki Rouen şehrinde Gustave Flauber isimli lisede İngilizce öğretmenliği yapan bir bayan, sınıfında terör zanlısı olarak kafasından vurularak öldürülen Muhammed Merah için saygı duruşunda bulundu. Öğrencilerin bir kısmının protesto ederek sınıfı terkettikleri bildirildi.

Yedi seneden beri öğretmenlik yaptığı okulun müdiresi Florence Robine, bayan öğretmenin ne yaptığını ancak sonradan farkettiğini, kafasının oldukça karışık olduğunu söyledi. Fransa Milli Eğitim Bakanı Luc Chatel'in talimatıyla İngilizce öğretmeni görevinden uzaklaştırıldı ve hakkında disiplin soruşturması başlatıldı.

Fransız Öğretmenler Sendikası SGEN-CFDT Başkanı Pascal Bossuyt, sözkonusu öğretmen bayanın aşırı düşünceleri bulunmadığını belirtti. Bossuyt, bu öğretmenin psikolojik problemleri bulunduğunu ve tedavi gördüğünü de kaydetti.

50 yaşındaki bayan öğretmen, dün sabah, lise son sınıftaki dersinde, öğrencileri ayağa kalkmaya davet ederek Muhammed Merah için bir dakikalık saygı duruşu yapmalarını istedi. Fransız basınının haberlerine göre, 20 öğrenciden 16'sı sınıfı terkederek müdüriyete durumu bildirdi.

Öğrenci temsilcilerinin okul yönetimine yazdıkları mektupta, öğretmenin açık ve net bir şekilde, 'Muhammed Merah bir kurbandır. El-Kaide ile ilgisi medya ve Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy tarafından icad edilmiştir' dediği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2012, 14:16
banner53
YORUM EKLE

banner39