banner39

Fransız Savunma Bakanı: Savaş Avrupa'nın kapısında, içeri girmesine izin vermeyelim

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, "Bu belirsiz zamanlarda, kıtamızın güvenliğini sağlamak için aynı kararlılığı paylaşıyoruz. Toplu savunma çabalarımızla Rusya’ya sarsılmaz birliğimizi gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.

Avrupa 07.03.2022, 11:16 07.03.2022, 11:29
Fransız Savunma Bakanı: Savaş Avrupa'nın kapısında, içeri girmesine izin vermeyelim

Parly, Romanya’daki NATO birliğine ve Fransız askerlerinin olduğu kampa yaptığı ziyarette, savaşın Avrupa’nın kapısına dayandığını belirterek, Avrupa sınırlarından içeri girmesine izin verilmemesini istedi.

Parly, Romanya’da yer alan ve 7 ülkeden askerlerin bulunduğu Constanta limanı yakınlarındaki Mihail Kogalnicenau üssünü, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Başbakan Nicolae Ciuca ve Romanya Savunma Bakanı Vasile Dincu eşliğinde ziyaret etti.

Fransız Bakan, burada yaptığı konuşmada, NATO Mukabele Kuvveti unsurlarının bir parçası olarak üste 500 Fransız askerinin bulunduğunu hatırlatarak, "Bu belirsiz zamanlarda, kıtamızın güvenliğini sağlamak için aynı kararlılığı paylaşıyoruz. Toplu savunma çabalarımızla Rusya’ya sarsılmaz birliğimizi gösteriyoruz" diye konuşdu.

Ülkesinin bu çabalara, Romanya’ya asker, Estonya’ya askeri personel ve Romanya, Polonya ile Baltık ülkelerinin semalarına uçaklar göndererek katkıda bulunduğunu aktaran Parly, NATO müttefikleri ve Avrupalılar olarak, kültür ve tarih kokan eski bir kıtaya mensup olmanın gururunu taşıdıklarını dile getirdi.

Parly, kıtanın son asırda şiddete tanıklık ettiğini vurgulayarak, "Savaş, Avrupa’nın kapısında, içeri girmesine izin vermeyelim." dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığı 24 Şubat’tan bu yana Fransa ve Belçika, Constanta’daki NATO üssüne acilen 800 asker göndermişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?