banner39

Fransız solu birleşiyor

Fransa’da sol partiler genel seçimlerde işbirliği yapmak için müzakere ediyor.

Avrupa 01.05.2022, 17:30
Fransız solu birleşiyor

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bekledikleri oyu alamayan sol partiler, haziran ayında iki turlu düzenlenecek genel seçimlerde işbirliği yapmak için müzakerelerini sürdürüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin lideri Jean-Luc Melenchon, yüzde 21,7 oranında oy alırken, Yeşil Sosyalist ve Komünist adaylar yüzde 5’i geçememişti.

En fazla oyu alan Melenchon’un partisinin liderliğinde gerçekleştirilen koalisyon görüşmelerinde şu ana kadar ilerleme sağlanamadı.

Komünist Parti, sürdürülen müzakerelerde Melenchon’u “yapıcı bir tutum içinde olmamakla” suçladı.

Melenchon geçen hafta yaptığı açıklamada iç çekişmeleri bir tarafa bırakıp, dayanışma içinde seçime gidilmesi için sol partilere çağrı yapmıştı.

Yeşil Parti Sekreteri Julien Bayrou, France2 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, anlaşmaya varılması konusunda hala umutlu olduğunu belirterek, “son seçim yenilgisinden gerçekten ders almamız gerekiyor: "Emmanuel Macron yeniden seçildi, ancak biz kendimizi beş yıl daha eylemsizliğe mahkum edemeyiz.” diyerek görüşlerini özetledi.

Sosyalist Parti, koalisyona katılacak partilere eşit davranılmadığı gerekçesiyle son görüşmeleri boykot etti.

Bu partilerin daha önce de cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turuna ortak adayla girilmesi için sürdürdüğü görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmış ve yarışa sol partilerden 6 aday girmişti.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?