banner39

Fransızlar, Paris saldırısını anlatan film yapmışlar

Fransa'da radikal örgütleri işleyen “Made in France” filminin gösterimi, Paris’teki saldırılar ve filmin yaşananlara olan şaşırtıcı benzerliği sebebiyle, süresiz ertelendi.

Avrupa 18.11.2015, 09:51 18.11.2015, 10:10
Fransızlar, Paris saldırısını anlatan film yapmışlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da son gerçekleşen olaylar “Made in France” filminin gösterim tarihinin de ertelenmesine neden oldu. El Kaide benzeri örgütleri işleyen “Made in France” filminin gösterimi, Paris’teki saldırılar ve filmin yaşananlara olan şaşırtıcı benzerliği sebebiyle, süresiz ertelendi.

Sabah'ın haberine göre Fransa'daki örgüt hücrelerini konu alan bir filmin gösterim tarihi süresiz olarak ertelendi. "Made In France" (Fransa Yapımı) adlı film hakkında "13 Kasım'da yaşanan trajik olayların ardından, dağıtımcı firma Pretty Pictures ve yapımcı firma Radar Films, filmin çıkış tarihini erteleme kararı aldı" açıklaması yapıldı. 2014 yazında çekilden filmin, Paris'te cuma gecesi yaşanan saldırılara çok benzeyen sahneler içerdiği öğrenildi.

Filmin konusu da en az 129 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör eylemleriyle paralellik içeriyor. Filmde, Müslüman bir Fransız gazetecinin Paris'in banliyölerindeki terör hücrelerine sızması anlatılıyor. 'Made in France'ın, bu hücrelerdeki kişileri, radikal fikirleri ve destekçilerini yalın bir şekilde ekrana aktarmayı başardığı belirtiliyor. Filmde son derece gerçekçi çatışma sahnelerinin olduğu da belirtiliyor.

BU İKİNCİ ERTELENİŞİ

Filmin afişi de konusu kadar kışkırtıcı. Afişte Fransa'nın sembolü Eyfel Kulesi'nin, Kalaşnikof marka bir tüfeğe dönüştürüldüğü görülüyor. Filmin bugün gösterime girmesi planlanırken, yaşanan olayların ardından gösterim tarihi süresiz olarak ertelendi ve afişleri sokaklardan çekildi.

Nicolas Boukhrief'in yönetmenliğini üstlendiği ve başrolünde Malik Zidi'nin oynadığı film Güney Kore'deki Busan film festivalinde gösterilmiş ve başarılı bulunmuştu. "Tehlike içeriden gelir" alt başlığıyla çekilen film aslında bu senenin ilk aylarında gösterime girecekti. Fakat 7 Ocak'ta yine Paris'te yaşanan Charlie Hebdo saldırılarının ardından, filmin vizyona giriş tarihi ertelenmişti. İlk ertlenmenin ardından dağıtıcı firma filmin haklarını satmıştı. Filmin ne zaman gösterime gireceği ya da Fransa'da gösterime girip giremeyeceği henüz belli değil.

 

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?