FT: TSK sokak çatışmalarına saplandı

FT, Gültan Kışanak ile yaptığı bir söyleşiyi de içeren haberinde Türk ordusunun şehirde sokak çatışmalarına saplandığını savunuyor

Avrupa 12.01.2016, 12:21 12.01.2016, 12:21
FT: TSK sokak çatışmalarına saplandı

İngiliz gazetesi Financial Times (FT) bugün yayınladığı bir haber yorumda Türk ordusunun PKK ile barış görüşmelerinin çökmesinden şehirde sokak çatışmalarına saplandığını savundu.

Gazete, Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile yapılan bir söyleşiye de yer verdiği kapsamlı haberinde "Kışanak ofisinden Türk Ordusu ile yüzlerce Kürt militanın yaklaşık üç haftadır birbiriyle çatıştığı eski şehir Sur'un kıyısındaki duvarları görebiliyor" ifadelerini kullanıyor.

Haberde "Kışanak'ın sokaklarda yankılanan her patlamayla ürktüğü, çatışmaların kentine getirdiği maliyetten ve Kürtlerle Türk hükümeti arasındaki barış sürecinin bozulmasının ardından bunu neyin izleyeceğinden kaygılandığı" belirtiliyor.

Kışanak'ın silah sesleri duyulduğunda durarak "Çok daha büyük bir şeyden bahsediyoruz. Durumun nasıl düzeleceği ve bunun ardından ne geleceği konusunda bilgimiz yok" dediği aktarılıyor.

Financial Times son altı ayda PKK’lıların Güneydoğu'daki üç şehirdeki bazı mahalleleri tamamen ele geçirdiği, örgütün güvenlik güçlerini hedef aldığı şiddet olaylarında Uluslararası Kriz Grubu'na (ICG) göre en az 200 güvenlik görevlisi, 229 PKK’lı ve 188 sivilin öldüğünü belirtiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?