banner39

Futbolda ırkçılığa büyük cezalar gelecek

UEFA Genel Sekreteri Infantino, "Son zamanlarda ırkçı davranışlar nedeniyle stat kapatma cezaları verildi. Irkçılık söz konusu olduğunda UEFA hiçbir zaman gevşeme göstermeyecek" dedi

Avrupa 09.01.2014, 18:58 10.01.2014, 07:26
Futbolda ırkçılığa büyük cezalar gelecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Genel Sekreteri Gianni Infantino, sağlam adımlar atarak ırkçılığa karşı gerekeni yaptıklarını belirtti. 

Genel Sekreter Infantino, "UEFA Direct" dergisine, futbolda ırkçılıkla savaş konusunda, kuruluşun tavrı çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Yazıda, Infantino'nun "Yıllarca ırkçılığa karşı savaşılmasına rağmen yakın bir zamanda belli oldu ki futbol, gösterdiği çabayı tekrar iki katına çıkararak sporda yaşanan bu problemi ortadan kaldırması gerekir" ifadesine yer verildi.

Avrupa futbolunun ırkçı davranışlara karşı güçlü disiplin önlemleri almada başı çektiğini vurgulayan Infantino, "Ama yine de UEFA, ırkçılığı futboldan uzaklaştırmak için yeni kararların alınması gerektiğini kabul etti. Mayıs 2013'te UEFA Kongresi'nde kabul edilen 'Avrupa Futbolu Irkçılığa Karşı Bir' kararı da bunun bir örneğidir" değerlendirmesini yaptı.

Dergide, disiplin yönetmeliklerinin, taraftarları ve kulüpleri ciddi bir şekilde sorumluluk üstlenmeye zorladığını belirten Infantino'nun, şu değerlendirmelerine yer verildi:

"Son zamanlarda ırkçı davranışlar nedeniyle stat kapatma cezaları verildi. Irkçılık söz konusu olduğunda UEFA hiçbir zaman gevşeme göstermeyecek ve ileride benzer durumlar yaşanırsa daha büyük cezalar verilecek. Yönetmeliğimiz bunu söylüyor ve biz de uygulanmasını bekliyoruz. İnanıyorum ki mesaj güçlü ve açık bir şekilde alınmıştır. UEFA yapması gerekeni yapıyor. Irkçılık toplumumuzda büyük bir problem olmaya devam ettikçe biz de tetikte bekliyor olacağız. Ama yine de 2014'e baktığımızda Avrupa futbolunun hem bir bütün olarak hem de onurlu bir duruş sergilediğini söyleyebiliriz. En azından sağlam adımlar atarak biz ırkçılıktan kurtulmak için kendi rolümüzü oynuyoruz."

 

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?