banner39

G-7 dışişleri düzeyinde toplandı

İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanları'nın bir araya geldiği G7 Zirvesi Japonya'da yapılıyor.

Avrupa 11.04.2016, 12:24 11.04.2016, 12:24
G-7 dışişleri düzeyinde toplandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyanın önde gelen yedi gelişmiş ülkesinin dışişleri bakanları G-7 toplantıları için Japonya’da biraraya geldi. Gündemde küresel güvenlik, sığınmacı krizi ve siyasi belirsizlik gibi konular var. Silahlı örgütlerle mücadele dışında, grup üyelerinin Güney Çin Denizi’ndeki deniz güvenliğini ile Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerini de görüşmeleri bekleniyor.

İki günlük zirve ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde atom bombası attığı Hiroşima’da gerçekleştiriliyor. Amerika Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Kerry'nin ziyaret sırasında Japonya’dan atom bombası için özür dilemeyeceğini belirtti.

Japon medyasına konuşan Kerry, toplu hareketin uluslararası barışa küresel tehditle mücadele etmeninin en iyi yolu olduğunu söyledi.

Kerry’nin ziyareti Başkan Barack Obama’nın Mayıs ayında G-7 lilderleri zirvesi için Japonya ziyareti öncesi bir ön hazılık da aynı zamanda.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?