banner39

G-7'den Putin'e 4 maddelik talep

Brüksel'de yapılan G7 zirvesi, Putin'i Rusya'ya karşı yeni yaptırım kararları almakla tehdit etti.

Avrupa 05.06.2014, 11:20 05.06.2014, 12:07
G-7'den Putin'e 4 maddelik talep

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de biraraya gelen G7 ülkeleri, Ukrayna'da batıya karşı yeniden güvenin sağlanması amacıyla Putin'e yeni talebler konusunda uzlaşmaya vardılar. Kararlaştırılan 4 madde altında Putin'den Ukrayna'nın yeni Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile birlikte çalışması, doğu Ukrayna'ya Rusya yanlısı ayrılıkçıların ve silah sevkiyatının durdurulması, gaz sevkiyatının garanti edilmesi ve Ukrayna sınırından tüm Rus birliklerinin geri çekilmesi taleb edildi.

Şayet Rusya bu talebleri yerine getirmezse, yeni ekonomik yaptırım kararları alınacağı bildirildi. G7 ülkeleri tarafından yapılan ortak açıklamada, Rusya'nın ödeyeceği bedeli daha da yükseltmek için, gerektiğinde hedeflenen yaptırımların sertleştirilmesi ve ilave kısıtlayıcı tedbirler alma konusunda hazır oldukları kaydedildi.

ABD ve AB halihazırda Rusya şirketlerine ve belirli şahıslara yönelik yaptırımları uygulamada tutuyor. Fakat her ikisi de şu ana kadar sektörel yaptırımlardan uzak durdular.

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, Rusya'ya karşı uzun bir süreden beri ceza tedbirleri hazırlığı yapıldığını, bu konudaki kararların otomatizm yoluyla alınmadığını, yeni kararlar için yeniden görüşmeler yapılacağını söyledi.

Rusya'nın Ukrayna'daki krizin çözümü ve yeniden istikrarın sağlanması için üzerine düşeni yapması gerektiğini belirten Merkel, Fransa'da 'Normandi çıkarması' kutlamalarına katılacak olan Putin'e bu konuda gerekli mesajın verileceğini bildirdi.

G7 açıklamasında, Ukrayna'ya ait Kırım'ın Rusya tarafından kendisine bağlanmasının kesinlikle kabul edilmeyeceği ve illegal işgal ile Ukrayna'da istikrarın bozulması için yapılan faaliyetlerin kabul edilemez olduğu ve derhal sona erdirilmesi gerektiği belirtildi.

UKRAYNA'YA DA BAZI TALEBLER

Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada ve ABD'den oluşan G7 ülkeleri, Ukrayna'nın da reformları hızlandırmasını ve bu ülkede yaşayan tüm insanların haklarını tanımasını istediler. Özellikle güneyde ve doğuda yaşayan Ruslara daha güçlü söz hakkı verilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Rusya Devlet Başkanı Wladimir Putin, Kırım işgalinden dolayı daha önce G8 olarak adlandırılan zirveye çağrılmadı. Aslında bu zirve Rusya'nın kış olimpiyatlarını düzenlediği Soçi şehrinde yapılacaktı. 16 yıldan beri ilk defa batılı sanayi ülkelerinin zirvesi Rusya dışlanarak yapıldı.

BARROSO İŞARETİ VERMİŞTİ

İki günlük toplantının başlamasından önce Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso liderlerin Ukrayna'ya siyasi ve ekonomik destek vermekle beraber Rusya üzerinde inanılır bir baskı uygulaması gerektiğinin altını çizmişti.

G-7 toplantısı Ukrayna krizinde kritik bir noktada gerçekleşiyor. Batılı diplomatlar 25 Mayıs seçimlerinden sonra Rusya'nın Kiev'in üzerindeki baskıyı bir nebze azalttığına dair sinyaller olduğunu söylüyor.

G-7 liderleri ile Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, bu hafta gerçekleştirilecek Normandiya Çıkarması anmaları sırasında birarada olacaklar. Ukrayna'nın yeni cumhurbaşkanı Poroshenko'nun da orada olması bekleniyor.

 

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?