G. Kıbrıs bankaları için 10 milyar avro arıyor!

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyetinin sadece bankalarını kurtarabilmesinin faturası bile en az 10 milyar avro...

Avrupa 01.12.2012, 16:07 01.12.2012, 17:32
G. Kıbrıs bankaları için 10 milyar avro arıyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Panicos Demetriades, dün verdiği demeçte iflas tehlikesi içinde bulunan bankaların kurtarılabilmesi için en az 10 milyar Avroya ihtiyaç duyduklarını, hiç kimsenin sermaye ihtiyacını tam olarak tahmin etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Demetriades, en büyük bankaları Cyprus Popular Bank'ın Yunan tahvillerine karşılık silinen 1,8 milyar Avro borcunun bu rakama dahil olduğunu belirtti.

İflas tehlikesi içinde bulunan Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti yazın AB'ye başvurarak Avro Kurtarma Fonu'ndan yardım istedi. Rum Cumhuriyeti ile kredi veren kurumlar arasında tasarlanan antlaşmaya göre bankalara öz sermayelerini yüzde 8'den yüzde 9'a çıkarmaları için 2013'ün Aralık ayına kadar süre verildi. 2016 yılına kadar elde edilecek fazlalıklarla temel bütçenin gayri safi milli hasılanın yüzde 4'üne ulaşması hedefleniyor. Antlaşma tasarısının Avro Grubu Maliye bakanları ve AB Parlamentosu ile Güney Kıbrıs Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor.

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyetinin ekonomisi borç krizi içinde bulunan Yunanistan'a bağımlı bir şekilde işliyor. AB'nin üçüncü küçük ülkesi, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'den sonra kurtarma şemsiyesi altına alınan dördüncü Avro grubu ülkesi. Güney Kıbrıs yöneticileri Avro Kurtarma Fonundan 17,5 milyar Avroluk bir yardım paketi istemişlerdi. Bu miktar ülkenin yıllık gayri safi milli hasılası ile neredeyse aynı. Kredi verecek kurumlar ülkenin durumu hakkında bir bilirkişi raporu hazırlanmasını istediler. 7 Aralık tarihine kadar raporun hazırlanması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?