banner39

G. Kıbrıs, krizden kurtulmanın çaresini kumarda buldu

Güney Kıbrıs'ın yeni hükümeti, borç krizinden kurtulmanın çarelerinden biri olarak kumarhane açmayı planlıyor.

Avrupa 01.04.2013, 13:48 01.04.2013, 13:48
G. Kıbrıs, krizden kurtulmanın çaresini kumarda buldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Borç krizinden kurtulamayan Güney Kıbrıs'ın yeni Devlet Başkanı Nikos Anastasiades, Rum gazetesi 'Fileleftheros'a verdiği demeçte, birçok çarelerle birlikte bir kumarhanenin de açılacağını bildirdi. Şimdiye kadar Güney Kıbrıs politikasında çok etkili olan Ortodoks Kilisesi ve Başpiskopos Chrysostomos'un karşı direnci kırıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde birçok kumarhane bulunduğundan Rum kesiminden zenginler kuzeye geçerek paralarını burada harcıyorlar. Anastasiades, Güney Kıbrıs ekonomisinin acilen kuvvetlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, karını yine Güney Kıbrıs'a yatıran işletmelerden vergi alınmamaya devam edileceğini, kredilerde ödeme ve faiz kolaylığı getirileceğini bildirdi. Rum Devlet Başkanı, kiracı ve ev sahibi temsilci dernekleriyle görüşerek kiraların azaltılmasını sağlayacağını, başarılı olamazsa, kanuni düzenlemeye gideceğini kaydetti.

Güney Kıbrıs'ta çalışan ve AB dışından gelen yabancı işgücü konusunda da yeni düzenlemelere gidilecek. Anastasiades, Güney Kıbrıslı işçilerin korunması için işyerlerindeki çalışanların yüzde 70'inin yerli, kalan yüzde 30'unun dışardan olması kuralı getirileceğini belirtti. Çoğunluğu Filipinlerden, Sri Lanka ve Hindistan'dan gelen işçiler evlerde hizmetçi ve inşaatlarda işçi olarak çalışıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?