banner39

G. Kıbrıs yardımı bugün Alman Parlamentosunda

Alman Federal Parlamentosu, Güney Kıbrıs'a yapılacak AB yardımını bugün oylayacak, çoğunluğun evet demesi bekleniyor.

Avrupa 18.04.2013, 11:10 18.04.2013, 11:10
G. Kıbrıs yardımı bugün Alman Parlamentosunda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Kıbrıs'a Avro Kurtarma Fonundan yapılacak yardım kredisi bugün Alman Federal Parlamentosu tarafından oylanacak. On milyar Avroluk yardım paketinin Alman meclisinin çoğunluğu tarafından kabul edilmesi bekleniyor. Koalisyon ortakları partilerin milletvekilleriyle birlikte, muhalefet partileri Sosyal Demokrat Parti SPD ve Yeşillerin milletvekillerinin çoğunluğu da yardım paketinden yana oy kullanacak.

Güney Kıbrıs'a yardım paketine karşı çıkanların Federal Parlamentodaki oylamayı engelleme çalışmaları başarısızlıkla sonuçlandı. Federal Anayasa Mahkemesine yaptıkları başvuru da geri çevrildi. Anayasa Mahkemesi yargıçları, başvuruyu kimlerin yaptığını ve niçin kabul etmediklerini açıklamadılar.

Avro Kriz Fonu ESM'den Güney Kıbrıs'a 9 milyar Avro yardım yapılacak. İlaveten IMF'den de 1 milyar Avro yardım verilecek. Toplam 10 milyar Avroluk yardımla Rum yönetiminin batmakta olan bankalarını kurtarması ve banka sektöründe geniş çaplı yapı değişikliğine gitmesi taleb ediliyor. Güney Kıbrıs'taki tasarruf hesabı bulunanlardan 100 bin Avrodan fazla parası olanların da bu yardıma iştirak etmesi şart koşuldu.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?