banner39

G8 öncesi Merkel'den hükümet açıklaması

Federal Parlamento'da konuşan Alman Başbakan Merkel, önümüzdeki günlerde yapılacak G8 ve NATO zirvelerinde ortaya koyacağı tavrı açıkladı. Merkel, ekonomik büyüme için yeni borçlanmaya hayır, daha fazla iklim korumasına evet ve Afganistan için ortak strateji dedi.

Avrupa 11.05.2012, 15:33 11.05.2012, 15:33
G8 öncesi Merkel'den hükümet açıklaması

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Başbakan Angela Merkel, G8 ve NATO zirvelerinde Alman hükümetinin ortaya koyacağı istikamet konusunda Federal Parlamentoda bir hükümet açıklaması yaptı. Merkel, hükümetin ekonomik büyüme konusunda borçlanma ile ekonominin desteklenmesinden yana olmadıklarını, tasarrufa devam edileceğini söyledi. Borçların ödenmesi ve yapısal reformlara gidilerek ekonomik büyümenin desteklenmesinin Avrupa'da uygulanacak stratejinin iki önemli ayağını oluşturması gerektiğini savunan Merkel, borçlanarak ekonomiye destek vermenin Avrupa'yı krizin başlangıcına geri götüreceğini öne sürdü.

Merkel'in açıklaması, muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti SPD'den gelen 'Mali Pakt'a eklemeler yapılması teklifine cevap niteliği taşıyor. SPD, Almanya'nın Avrupa ekonomisinin gelişmesi için itici bir görev üstlenmesi gerektiğini savunuyordu. SPD Fraksiyon Başkanı Frank-Walter Steinmeier, Merkel'in konuşmasını eleştirerek hükümeti 24 saat kendisiyle meşgul olmakla suçladı. Steinmeier, mali transaksiyon vergisi uygulamasının doğru bir yol olduğunu vurguladı.

MERKEL: 'İKLİM KORUMASINA DAHA FAZLA ÖNEM VERİLMELİ'

Alman Başbakan, hükümet bildirisinde ABD'de yapılacak G8 zirvesinde iklimin koruması konusunda daha fazla gayret gösterilmesi gerektiğini, küresel ısınmanın sanayileşmenin başlamasından önceki zamanda olduğu gibi 2 derece sınırında tutularak gerçekten iklim koruma hedefine ulaşılabileceğini belirtti. Hükümet olarak iklim koruması konusunda istikrarlı tavırlarından vazgeçmeyeceklerini kaydetti.

Yien Amerika'nın Şikago şehrinde yapılacak NATO zirvesine işaret eden Merkel, Afganistan konusunda müttefiklerin ortak bir strateji takip etmeye devam edeceğini söyledi. Almanya için 'birlikte girip, birlikte çıkmak' prensibinin geçerli olduğunu ifade eden Merkel, Afganistan'da 2014'ten sonra da güvenlik politikası, ekonomi ve sivil toplum konularında ülkeye yardıma devam edeceklerini tekrarladı.

Avrupa'daki füze savunma sistemine de değinen Merkel, bu projede Rusların da katkı sağlayabileceğini dile getirerek Rusya'nın yanlarında olması konusunda Almanya'nın temel bir alakasının bulunduğunu belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?