Gaspıralı İsmail Bey vefatının 102.yılında anıldı

Türkçe Konuşan Ülkerler Uluslararası Gazeteciler Derneği, Gaspıralı İsmail Bey'in vefatının 102. yılı nedeniyle yayınladığı mesajda Rus işgali altındaki olan Kırım için Gaspıralının ilkelerini yaşatacaklarını söyledi

Gaspıralı İsmail Bey vefatının 102.yılında anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkçe Konuşan Ülkerler Uluslararası Gazeteciler Derneği (TKÜUGD), Gaspıralı İsmail Bey'in vefatının 102. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

KÜUGD yayınladığı mesajda, ‘’Dilde, Fikirde, İşte Birlik şiarını bize kazandıran Gaspıralı’yı vefatının 102. Yılında şükranla anıyoruz. Türk Dünyasının en önemli düşünürlerinden olan İsmail Bey Gaspıralı'nın fikirleri ve öğretisi bugün halen önemini korumaktadır. Gaspıralı’nın vatanı olan Kırım Rus işgali altındadır. Tüm yaşamını baskılara karşı fikir özgürlüğü mücadelesi ile geçiren Gaspıralı’nın ilkelerini yaşatmak Türkçe Konuşan Ülkerler Uluslararası Gazeteciler Derneği’nin en temel görevleri arasındadır.’’

GASPIRALI İSMAİL BEY

Gaspıralı İsmail Bey, 20 Mart 1851′de Bahçesaray yakınlarındaki Avcıköy’de dünyaya geldi. Gaspıralı, Rusya İmparatorluğu’ndaki Türklerin ve özellikle kendi vatandaşları olan Kırım Tatarlarının kültürel ve entellektüel hayatlarına hiçbir diğer kişiyle mukayese edilemeyecek ölçüde kuvvetle damgasını vurdu.

Rusya İmparatorluğu’nda yaşayan Türk ve diğer Müslüman halkların tarihinde pek çok ‘ilk’lerin uygulayıcısı olan Gaspıralı, Rusya İmparatorluğu’ndaki Türk/Müslüman millî uyanış hareketinin bir numaralı öncüsü olarak biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2016, 12:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35