banner39

Gauck: Saldırılar toplumu Müslümanlara karşı kışkırtıyor

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, teröristlerin toplumları Müslümanlara karşı kışkırtmayı amaçladığını, uluslararası toplumun buna engel olması gerektiğini söyledi

Avrupa 11.01.2016, 16:32 11.01.2016, 17:33
Gauck: Saldırılar toplumu Müslümanlara karşı kışkırtıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, uluslararası toplumun yeni yıldaki görevinin teröristlerin amaçlarına ulaşmasını engellemek olduğunu söyledi.

Gauck, başkent Berlin’de görev yapan yabancı misyon şeflerine cumhurbaşkanlığı konutu Schloss Bellevue’da yeni yıl resepsiyonu düzenledi. Burada yaptığı konuşmada, Fransa’nın başkenti Paris’te kasım ayında düzenlenen terör saldırılarına değinen Gauck, teröristlerin aslında oradaki insanların hayat tarzına saldırdığını kaydetti.

Gauck, “Uluslararası toplumun yeni yıldaki görevi, teröristlerin insanlık dışı eylemlerle serptiği tohumların yeşermesine izin vermemektir. Bu faillerin gayesi, özgürlükçü toplumları kendi içinde bölmek, Müslümanlara karşı kışkırtmak ve korkuyu yaymaktır” dedi.

“TERÖRİN DİNİ YOKTUR”

Bundan sonra kamu güvenliğine daha fazla dikkat edeceklerini ancak özgürlükten de vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Gauck, IŞİD’ten dolayı özellikle Müslümanların acı çektiğini ve IŞİD’in Müslüman ülkeler tarafından da reddedildiğini hatırlattı. Gauck, “Terörün dini yoktur” ifadesini kullandı.

Ayrıca Viyana’da başlayan Suriye Konferansı’na işaret eden Gauck, burada birçok ülkenin müzakere masasında oturduğunu ve Suriye halkının amaçlarına uygun bir barışçıl çözümün sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?