banner39

Gazetecilere dava açan Alman savcı görevden alındı

Almanya'da iki gazeteci hakkında vatana ihanet suçlamasıyla dava açan savcı görevden alındı.

Avrupa 05.08.2015, 09:52 05.08.2015, 11:13
Gazetecilere dava açan Alman savcı görevden alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Adalet Bakanı, iki gazeteci hakkında "vatana ihanet" suçlamasıyla soruşturma başlatmış olan Başsavcı Harald Range'i görevden aldı.

Adalet Bakanı Heiko Maas'ın kararı, Başsavcının bu sabah yaptığı açıklamalarda hükümeti yargıya müdahale etmekle suçlamasının ardından geldi. Maas, açıklamalarını "anlaşılmaz" bulduğu Başsavcı Harald Range'e artık güveninin kalmadığını ifade etti.

HÜKÜMET YARGIYA MÜDAHELE ETTİ

 Soruşturma Başsavcının bu sabah yaptığı açıklamalarla, hükümet-yargı krizine dönüştü.

Başsavcı Harald Range, hükümetin kendisinden soruşturmada görevli bir savcıyı görevden almasını talep ettiğini açıkladı ve "bunun yargının bağımsızlığını hedef alan ve kabul edilemez bir müdahale olduğunu" söyledi.

Söz konusu savcı, sitede yayınlanan haberlerden birinin devlet sırrını açığa çıkardığı sonucuna varmıştı.
Başsavcı ayrıca 'basın özgürlüğünün değerli olduğunu ancak sınırsız da olmadığını' belirtti.
Adalet Bakanı Maas ise düzenlediği basın toplantısında, başsavcının sözlerini "anlaşılmaz ve yanıltıcı" olarak niteledi. "Başsavcıya güveninin kalıcı bir şekilde zarar gördüğünü" belirten Maas, Range'den görevi bırakmasını istedi.

67 yaşındaki Range gelecek yıl emekli olacaktı. Yerine Münih Başsavcısı Peter Frank atandı.
Netzpolitik.org sitesindeki iki gazeteciye yönelik soruşturma şimdilik durdu. Gazeteciler soruşturmanın kapatılmasını talep etti.

Ülkede hükümet ile yargıyı alışılmadık şekilde karşı karşıya getiren olay, internet haber blogu Netzpolitik.org hakkında başlatılan soruşturmadan kaynaklanıyor.

Haber sitesi, Şubat ve Nisan aylarında, Alman istihbaratının interneti gözetleme faliyetlerini artırmayı planladığını gösteren belgeleri yayınlamıştı. Soruşturmanın basın özgürlüğüne müdahale olduğunu düşünenler geçen hafta protesto gösterileri düzenlemişti. Tepkiler Alman hükümetinin geri adım atmasına neden olmuş, yetkililer Almanya'nın basın özgürlüğünden taviz vermeyeceğine dair açıklamalar yapmıştı.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?