Gazprom 2018'e kadar Türkmenistan'a kapalı

Rus Gazprom firması 2018 yılı sonuna kadar Türkmenistan'dan gaz satın almayacak

Gazprom 2018'e kadar Türkmenistan'a kapalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rus Gazprom şirketi başkan yardımcısı Alexander Medvedev, 2018 yılı sonuna kadar Türkmen gazını satın almayacaklarını ve bu sürede fiyat anlaşmazlığı konusunda bir çözüm beklediklerini söyledi.

Kommersant gazetesinde yer alan habere göre, Gazprom yetkilisi Türkmenistan’ın şimdiye kadar sadece Çin’e gaz arama izni verdiğini oysa kendilerinin de bu sürece katılmak istediklerini bildirdi.

Gazprom yetkilisi, Türkmenistan ile Stockholm mahkemesindeki tahkim sürecinin durdurulduğunu da belirtti. Taraflar ilişkileri gözden geçirmek ve sorunlara çözüm bulmak için iki sene süre istedi.

Buna göre Rus ve Türkmen yetkililer tahkim süreci olmadan 'ilişkileri kapsamlı geliştirme ve sorun zincirinin tüm bağlantıları değerlendirmek istiyor'.

Gazprom, 2009 yılından itibaren her sene Türkmenistan'dan 10-11 milyar metreküp gaz satın alıyordu. Ancak Rus şirketi 2015 yılında Turkmengaz'a karşı Stockholm mahkemesinde dava açmış ve bu yılın başında yeni sözleşme imzalamayı reddetmişti.

Bunun nedeni ise Avrupa pazarındaki fiyatın önemli ölçüde düşmesine rağmen Türkmenistan’ın gaz fiyatında taviz vermeyi reddetmesi idi.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2016, 15:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35