Geçen yıl Almanya'ya göç rekor kırdı

Almanya'ya 20 yıldan bu yana ilk defa geçen yıl bu kadar çok sayıda göçmen geldi, giden ve gelen sayısı karşılaştırıldığında gelenlerin sayısının 400 bin fazla olduğu belirlendi.

Geçen yıl Almanya'ya göç rekor kırdı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman İş Pazarı ve Meslek Araştırma Enstitüsü'nün verdiği bilgiye göre geçen yıl Almanya'ya gelen göçmenlerin sayısı, ülkeyi terkedenlerden 400 bin fazla oldu. 2012 ile karşılaştırıldığında Almanya'ya göçün geçen yıl yüzde 10'dan daha fazla arttığı görülüyor. En fazla göçmen güney ve doğu Avrupa ülkeleri Polonya, Romanya, İtalya, Macaristan ve İspanya'dan geldi. Son olarak 1993 yılında, yani bundan 20 yıl önce Almanya'ya gelen göçmenlerin sayısı gidenlerden 460 bin daha fazla olmuştu.

Özellikle AB'nin doğuya doğru büyümesi ve üye ülkelerde çalışma serbestliğinin verilmesi ile güney Avrupa'daki ekonomik kriz, bu bölgelerdeki insanların Almanya'ya gelmesinde önemli bir rol oynadı. Yılbaşından bu yana Bulgaristan ve Romanya'ya uygulanan kısıtlamaların da kaldırılması ile 2014'te Almanya'ya göçün daha fazla olması bekleniyor. Federal İş Kurumu, bu iki ülkeden yaklaşık 180 bin kişinin iş için Almanya'ya gelebileceğini tahmin ediyor.

Ancak bu iki ülkeye kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte Almanya'da da siyasi çevreler arasında yoğun tartışmalar başladı. Birçokları bu ülkelerden gelecek insanların yoksulluk nedeniyle gelerek Alman sosyal sistemini tehlikeye düşürmesinden endişe ediyor. İşverenler ise tartışmanın doğurduğu olumsuz etkilerden dolayı endişeleniyor. Alman Sanayi ve Ticaret Odası Genel Müdürü Martin Wansleben, ülkenin önümüzdeki yıllarda 1,5 milyon nitelikli işgücüne ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, kızışan politik tartışmanın Almanya'ya göçü tehlikeye düşürmemesi gerektiğini söyledi.

AKADEMİSYEN GÖÇÜ ARTTI

2004 yılından beri Almanya'ya göçenler arasındaki akademisyen oranı giderek artıyor. Yeni gelen göçmenlerin, burada yaşayan mevcut göçmen asıllı yabancıların ortalamasından daha fazla oranda kalifiye işgücü oldukları bildirildi. Ancak İş Pazarı ve Meslek Enstitüsünün verilerine göre örneğin 2009'da gelen göçmenlerden yüzde 26'sının akademik diploması yok. 2007'den beri Romanya ve Bulgaristan'dan gelenlerin de yüzde 46'sı herhangi bir meslek eğitimi almamış.

Bu yüzden Hristiyan Demokrat Parti CDU'nun güneydeki kardeş partisi Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU, yabancıların Almanya'ya gelmesine bazı kısıtlamalar getirilmesini istiyor. CSU'nun bu görüşüne destek yine CDU'nun AB Parlamento üyesi Elmar Brok'tan geldi. Brok, yoksulluktan dolayı Almanya'ya gelerek sosyal yardım almak isteyenlerin bir daha ülkeye girmelerini engellemek için parmak izlerinin almasını taleb etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 14:21
banner53
YORUM EKLE

banner39