General Motors Rusya piyasasından çekiliyor

ABD'li otomobil üreticisi General Motors, Rusya'daki fabrikasını kapatacağını ve Rusya'ya satışını azaltacağını açıkladı

Avrupa 20.03.2015, 15:18 20.03.2015, 15:18
General Motors Rusya piyasasından çekiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanlığı sözcüsü Dmitry Peskov Rusya hükümetinin General Motors şirketinin, bu yıl sonuna kadar St. Petersburg’daki araba fabrikasını kapatma 'kararından "endişe" duyduğunu söyledi.

Ancak Peskov General Motors'un çekilmesinin Rus ekonomisi üzerinde önemli bir etki yapmayacağını,”bir şirket giderse, yerini bir diğerinin hemen dolduracağını” sözlerine ekledi.

Daha önce, Ford ve Nissan şirketleri de Rusya'da otomobil üretiminde azaltmaya gittiklerini duyurmuşlardı. Dünyanın en büyük üçüncü otomobil üretim şirketi olan General Motors Rusya piyasasından çekilme kararını 18 Mart'ta açıkladı.

Şirket bunun yanında Rusya'da Chevrolet arabalarının satışını tamamen durduracağını da bildirdi. Buna ek olarak, şirket Opel marka arabaların satışında da önemli bir azalma olacağını açıkladı. Ancak GM Rusya’da Cadillac, Corvette ve Camaro spor arabalarını satmaya devam edeceğini kaydetti.

GM bu kararını Rusya'ya da sattığı arabaların sayısında önemli azalma olduğu gerekçesiyle açıklıyor. Resmi verilere göre, 2014 yılında, Rusya'da General Motors araba üretimi yüzde 10 oranında azaldı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?