banner15

G.Kıbrıs, İsrail ve Filistinle anlaşmalar imzaladı

Güney Kıbrıs Rum kesimi Başkanı, ayrı ayrı görüştüğü İsrail ve Filistin Devlet başkanlarıyla çeşitli anlaşmalara imza attı.

G.Kıbrıs, İsrail ve Filistinle anlaşmalar imzaladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Orta Doğu ülkelerinde gerçekleştirdiği ziyaretler çerçevesinde dün de İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile ayrı ayrı görüştüğü haber verildi.

Kıbrıs Postası'nda yer alan haberde, belli alanlarda “ad hoc” (geçici) modelinde bölgesel işbirlikleri başlatılması konusunda mutabakata varıldığı belirtildi. Anlaşmaya göre bölgedeki çeşitli ülkelerle enerji veya insani krizlerle baş edilmesi konusunda ortak hareket edileceği ifade edildi.

Görüşmede bir dizi konuya odaklanıldı. Doğal gaz yataklarından ortaklaşa istifade edilmesi konusunun 24–25 Kasım’da Lefkoşa’da detaylı görüşülmesi kararı alındı. Bunun yanısıra Güney Kıbrıs-Yunanistan-İsrail arasındaki görüşme Ocak ayının üçüncü haftası yapılacak. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da 25 Kasım’da İsrail’i ziyaret edecek.

İsrail Turizm Bakanının, Çin ve Amerika’dan ortak uçuşlar konusunun düzenlenmesi konusunun ele alınması için, Kıbrıs’ı ziyaret etmesi bekleniyor.

İSRAİL SON TEKNOLOJİYE SAHİP 13 UÇAĞINI RUM KESİMİNİN EMRİNE VERDİ

Yapılan görüşmelerin gündeminde, arama-kurtarma konularıyla bağlantılı olan insani krizler konusunun bulunduğunu da belirten gazete, Rum Haber Ajansı’nı kaynak göstererek, İsrail’in benzer şeylerle baş etmek için sahip olduğu son teknolojiye sahip 13 yangın söndürme uçağını Rum Yönetimi’nin emrine verdiğini kaydetti. Habere göre Netanyahu, “İsrail’in yardımı istendiği takdirde uçakların yarım saat içerisinde Kıbrıs’ta olacaklarını ve bunların Rum kesiminin emrinde olduğunu” söyledi.

ANASTASİADİS-ABBAS GÖRÜŞMESİ VE İMZALANAN ANLAŞMALAR

Politis gazetesi ise haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın, dün gece geç saatlerde Ramallah’ta görüştüklerini yazdı.

Gazete “Filistin’e de Destek” başlıklı haberinde, Anastasiadis ile Abbas’ın “1967 sınırları temelinde, Orta Doğu’daki iki devlet çözümünün ileriye götürülmesi gerektiğini” ele aldıklarını yazdı.

Gazeteye göre Anastasiadis “barış, güvenlik ve karşılıklı tanınma koşulları içerisinde İsrail devletiyle yan yana birlikte yaşayacak olan bağımsız, demokratik ve egemen bir Filistin Devleti kurulmasına ilişkin desteğini” de ifade etti.

Görüşmelerin ardından iki taraf arasında iki anlaşma imzalandığını da yazan gazete, Rum ve Filistin Dışişleri Bakanlarının, Güney Kıbrıs ile Filistin arasında hükümetler arası bir komite kurulmasına ilişkin ortak bir bildirgeye imza attıklarını, daha sonra Kasulidis ile Filistin’in Su Konularından Sorumlu Bakanı Mazen Ghoneem arasında da Suyun İnkişafı ve Yönetimi hakkında bir mutabakat zaptı imzalandığını ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 16:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35