banner15

Göçmen rotası yine değişti

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında mülteci krizini hafifletmek için varılan anlaşmanın ardından binlerce göçmen, Balkanlar'ı bıraktı, yeniden Libya üzerinden İtalya'ya geçmeye çalışıyor. Salı gününden bu yana altı binden fazla göçmenin İtalya'ya ulaştığı açıklandı

Göçmen rotası yine değişti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Göç Örgütü, 6 bin göçmenin İtalya'ya ulaştığını açıkladı. Son günlerde Türkiye-Avrupa yolu kapanan göçmenler Libya üzerinden İtalya'ya geçmeye çalışıyordu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin rakamlarına göre; bu yıl Libya'dan İtalya'ya 17 bin 500 göçmen geçti. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 40 artışa tekabül ediyor.

Göç uzmanlarına göre, Libya'dan Avrupa yolu oldukça tehlikeli. Göçmenlerin kullandığı botlar ve tekneler göçmenler için büyük bir risk oluşturuyor. Geçtiğimiz yıl bu ülkeden Avrupa'ya geçmeye çalışan ancak Libya açıklarında batan teknede 800 kişi hayatını kaybetmişti.

Fransa da Libya üzerinden İtalya'ya geçmeye çalışan göçmenler konusunda endişeli. Fransa Savunma Bakanı Jean-YvesLe Drian, Avrupa Birliği’nin Ege Denizi’nden Yunanistan’a göçmen akışını kesmek üzere Ankara ile vardığı anlaşmanın ardından Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilerin daha tehlikeli olan Akdeniz rotasına yöneleceğine dair endişeleri artıran bir açıklama yapmıştı.

Fransa'ya göre Libya’da tahminen Ortadoğu ve Afrika’daki çatışmalar ve fakirlikten kaçarak Avrupa’ya ulaşmayı umut eden 800 bin göçmenin bulunduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 15:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48