banner39

Göçmenler Avrupa'dan kaçmaya başladı

Ekonomik kriz ve siyasal sorunlar nedeniyle Avrupa'nın yolunu tutan göçmenler şimdi geri dönebilmek için kuyruğa girdi.

Avrupa 30.04.2013, 09:11 30.04.2013, 09:20
Göçmenler Avrupa'dan kaçmaya başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan kaçakçılarına büyük paralar vererek Avrupa'ya giden binlerce göçmen, şimdi memleketine dönebilmek için Uluslararası Göçmen Örgütü'nün vereceği bilet parasına muhtaç. Ekonomik kriz ve ırkçı örgütlerin düşmanca tavrı, göçmenler için Yunanistan'ı yaşanmaz hale getirmiş.2009'dan bu yana 18 binden fazla göçmen Yunanistan'dan dönmek için başvuruda bulundu.

Zaman Gazetesi'nden Burak Kılıç'ın haberine göre, Yunanistan'a ulaşmak için kaçakçılara önemli miktarda para ödeyen göçmenler, ekonomik ve sosyal krizin pençesindeki ülkede, ne barınabiliyor ne de iş bulabiliyor. Avrupa'ya 'kapak atıp' yeni bir hayat kurma hayaliyle ölüm yollarından geçenler, şimdilerde pişman halde ülkelerine dönmek istiyor. Ancak çoğunun dönüş için bile parası yok. Bazı göçmenler Atina'da birkaç ay daha kalarak şansını sürdürmek için izin belgesi kuyruğunda. Bazıları ise artık umutlarını yitirmiş ve 180 ülkede göçmenlerin dönmesine yardım eden Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) vereceği bilet parası için sıra bekliyor. Yunanistan'da son 3-4 senedir yaşanan ekonomik kriz ve ırkçı Altın Şafak örgütünün göçmenlere yönelik düşmanca tavrı mülteciler için hayatı daha da çekilmez hale getirmiş. 2009'dan beri 18 bin 183 göçmen kendi isteğiyle ülkesine dönme başvurusu yapmış. Güvenlik soruşturmaları sonuçlanan ve ülkelerinin kabul ettiği 12 bin mülteci memleketlerine dönmüş.

Birleşmiş Milletler ile ortak bir program yürüten ve 180 ülkede aktif olan Uluslararası Göç Örgütü (IOM), göçmenlerin ülkelerine dönmelerine yardım ediyor. Kurumun finansmanının yüzde 75'ini Avrupa Birliği, yüzde 25'ini de bulunduğu ülke sağlıyor. Özellikle ekonomik krizin baş gösterdiği 2010'dan itibaren merkeze başvuran göçmen sayısında büyük artış var. 2009'da merkeze başvurarak ülkesine dönen göçmen sayısı 1.097 iken bu sayı 2010'da 3 bin 276'ya çıkmış.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?