banner39

Göçmenler karaya çıkar çıkmaz İtalya gemiye el koydu

3 haftadır İtalya'ya yanaşmayı bekleyen Open Arms yardım gemisinin güvertesindeki 107 kaçak göçmen sonunda karaya çıktı. İtalya Savcısı Luigi Patronaggio'nun çıkarttığı karar doğrultusunda gemiye el konuldu.

Avrupa 21.08.2019, 10:47 21.08.2019, 14:36
Göçmenler karaya çıkar çıkmaz İtalya gemiye el koydu

Libya açıklarından kurtardığı 107 kayıt dışı göçmenle İtalya'nın Lampedusa Limanı açıklarında bekletilen ve limana yanaşmasına izin verilmeyen Open Arms insani yardım teknesinin 19 günlük bekleyişi son buldu.

İtalya Savcısı Luigi Patronaggio, dün akşam saatlerinde Open Arms’daki 107 kayıt dışı göçmenin karaya çıkartılması ve İspanya bayraklı insani yardım gemisine el konulması kararı çıkarttı. Basına konuşan İtalyan Savcı Salvatore Vella ise, kararın gün içinde sağlık personeli tarafından Open Arms'da yapılan incelemeden sonra hijyen ve sağlık koşullarının kötüleştiğini tespit edilmesi üzerine çıkartıldığını söyledi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, sosyal medya hesabı üzerinden ''İspanya Donanmasından Audaz gemisi, bu öğleden sonra Lampedusa adasına yelken açmaya ve Open Arms sakinlerine yardım etmeye hazır. Audaz, yardım teknesine Mallorca'daki Palma limanında katılacak. Bu önlem sayesinde İspanya, insani yardım krizini bu hafta çözecek'' ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber7

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?