banner39

Göçmenleri Alman gençler istiyor, yaşlılar istemiyor

Almanya'da gençler göçmenlerin gelmesinden yana düşünürken, yaşlı nüfus Almanya'ya göçün kolaylaştırılmasını istemiyor.

Avrupa 17.12.2012, 11:28 17.12.2012, 11:29
Göçmenleri Alman gençler istiyor, yaşlılar istemiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da son yapılan bir araştırmaya göre Alman halkının çoğunluğu, ülkelerinin artık bir göçmen ülkesi olduğunu kabul etmekle birlikte, göçmenler faydalı mı, zararlı mı sorusuna karşı oldukça şüpheli bir yaklaşım sergiliyor.

Bertelsmann Vakfı tarafından yaptırılan ankette 14 yaşından itibaren 1002 kişiye yöneltilen sorulara alınan cevaplarda gençlerin göçmenlere karşı daha olumlu yaklaştıkları, yaşlıların ise Almanya'ya göç konusunda birtakım kolaylıklar getirilmesine karşı oldukları ortaya çıktı.

29 yaşın altındaki Almanlar, burada yaşayan göçmenlerin ülkeye katkılarına değer veriyor ve onların vatandaşlığa alınmalarının kolaylaştırılmasını istiyor.

Anket sonuçlarına göre kendisine soru yöneltilen her iki kişiden biri göç sayesinde Alman nüfus ortalamasının gençleşeceğini ve nitelikli işgücü açığının azalacağını düşünüyor. Ancak buna karşın üçte ikisi göç sonucu sosyal güvenlik sistemine ek yükler geleceği, okullarda yerlilerle göçmenler arasında gerginlikler yaşanacağı kanaatini taşıyor.

Bertelsmann Vakfı uyum uzmanı Ulrich Kober, Almanya'nın 'Hoş geldin kültürünü' küçümsediğini ve kendisinin bir göç ülkesi olarak çok çekici olduğunu sandığını söyledi. Gerçekte ise AB üyesi olmayan ülkelerden nitelikli işgücünün Almanya'yı tercih etmediğini belirten Kober, 'Yalnızca nüfus azalmasından dolayı bile acilen ihtiyacımız olan kalifiye göçün dışa açık olmadan cazip hale gelmesi imkansız.' dedi.

banner53
Yorumlar (1)
Tahir Gümüş 8 yıl önce
Almanlar yabancıların uyumundan bahsediyorlar? Kendileri uyumlu insanlar mı acaba? Bunu düşünüp kendilerini sorguluyorlar mı hiç?
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?