banner39

Göçmenleri kurtaran geminin yardım çağrısına Avrupa'dan ses yok

Oceans Viking gemisi Akdeniz açıklarında 572 göçmeni kurtardıktan sonra bu göçmenler için yaptığı güvenli liman çağrısına henüz bir cevap alabilmiş değil. Gemi, en yakın devletler olan İtalya ve Malta'ya yardım çağrısı yapmıştı.

Avrupa 08.07.2021, 21:03
Göçmenleri kurtaran geminin yardım çağrısına Avrupa'dan ses yok

Fransız sivil toplum kuruluşu (STK) SOS Akdeniz’e ait Ocean Vikings gemisinin, Akdeniz’de kurtardığı 572 düzensiz göçmenle güvenli liman bekleyişi sürüyor.

Ocean Viking gemisi, Akdeniz’de 1 Temmuz’dan beri yürüttüğü operasyonlarda kurtardığı 572 kişinin güvenli limana tahliyesi için bölgeye en yakın Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olan İtalya ve Malta'ya yaptığı çağrılara halen olumlu yanıt alamadı.

SOS Akdeniz’in Twitter hesabından yapılan paylaşımda, gemideki zor duruma dikkat çekilerek, "572 kişiyi karaya çıkarmak için halen bize verilmiş güvenli bir liman yok. Durum her geçen saat daha da kötüye gidiyor. Sağlık ekibimiz psikolojik vakaların arttığını bildiriyor. Yaz sıcağında güvertedeki tansiyon yükseliyor." ifadeleri kullanıldı.

STK, ayrıca yaptığı açıklamada da akut psikolojik sıkıntı içindeki göçmen bir erkeğin dün akşam saatlerinde denize atladığını bildirdi.

SOS Akdeniz'in açıklamasında, psikolojik sıkıntılara ek olarak gemidekiler için gıda sıkıntısının başlamak üzere olduğuna dikkat çekilerek, "24 saatlik gıda stokumuz var. Cumartesiden itibaren hayatta kalanların ihtiyaçlarını karşılayamayacağız." denildi.

SOS Akdeniz'in şu ana dek 5 kez güvenli liman çağrısında bulunduğu belirtilen açıklamada, Avrupa ülkelerine denizde kurtarılan insanlara hızlı bir şekilde güvenli liman temin edilmesinin sadece ahlaki bir yükümlülük olmadığı aynı zamanda yasal bir görev olduğu hatırlatıldı.

Orta Akdeniz'deki düzensiz göçmen sorunu

Akdeniz'in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi, son yıllarda Afrika'dan Avrupa'ya geçişte sık kullanılan düzensiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor.

Bahar ve yaz aylarında, deniz ve hava koşullarının iyi seyretmesi sebebiyle söz konusu güzergahta göç hareketliliği yoğunlaşıyor.

Söz konusu bölgede, Avrupa Birliği ve Avrupa ülkelerinin kurtarma operasyonu yapmaması sebebiyle son birkaç yıldır Avrupalı STK'ler arama-kurtarma faaliyetleri yürütüyor.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?