banner15

Gorbaçov: Çin'de değişim kaçınılmaz

Sovyetler'in son lideri, 20 yıl önceki çöküş dönemine ait itiraflarda bulunurken, dünyanın en büyük komunist ülkesi Çin'in geleceğini de değerlendirdi

Gorbaçov: Çin'de değişim kaçınılmaz

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov, 20 yıl önce yaşanan ve SSCB'yi çöküşe götüren olayların yıldönümünde samimi itiraflarda bulundu.

İngiliz Guardian gazetesine özel bir röportaj veren Gorbaçov, özellikle Boris Yeltsin'in başını çektiği ve kendisini Kırım'da ev hapsinde bulduğu döneme ait kızgınlığını ve pişmanlıklarını gizlemedi.

"Beni, bir çatışmaya ve hatta ölümüme neden olabilecek bir kavga için kışkırtmak istediler" diyen Gorbaçov, en büyük pişmanlığının "Komünist Parti'de reform yapmak için çok uzun süre harcamak" olduğunu söyledi.

"KOMUNİST PARTİDEN DAHA ÖNCE İSTİFA ETMELİYDİM"

Nisan 1991'de istifa etmesi  ve tüm gerekli değişiklikleri yapabilecek demokratik bir parti kurması gerektiğini söyleyen Sevyetler'in eski lideri, bunu yapmakta geç kaldığını ve sadece "makyaj" peşinde olan Politbüro'nun reformların önüne set çektiğini belirtti.

Ağustos 1991 darbesinden birkaç ay önce Komünist Parti'den ayrılması gerektiğine yönelik bu açıklama, son 20 yıl içinde Gorbaçov'un yaptığı en çarpıcı pişmanlık itirafı olarak değerlendirildi.

"EN BÜYÜK BAŞARIM PERESTROYKA"

Gorbaçov, ikinci en büyük pişmanlığının ise, Sovyetler Birliği'nde reform yapmamak ve 15 cumhuriyete vakit varken daha fazla yetki vermemek olduğunu ifade etti.

Guardian muhabirinin en büyük başarısının ne olduğu sorusuna ise Gorbaçov tek kelime ile "Perestroyka" cevabını verdi.

Yeniden yapılanma anlamına gelen ve Gorbaçov'un Mart 1985'te iktidara gelmesinden kısa bir süre sonra uygulamaya konan proje ile, Sovyetler Birliği'nin siyasi ve ekonomik sisteminde reform yapılması planlanmıştı. Program aynı zamanda, nükleer silahsızlanma, dış müdahalelerin reddi ve süper güçlerin bağımlı bir dünyada yaşadığının farkına vararak uluslararası ilişkilerin yeniden yapılandırılması gibi maddeler de içeriyordu.

"ÇİN'DE DEĞİŞİM VAKTİ YAKLAŞIYOR"

Bu sistemin Doğu Avrupa ülkelerinin barışçıl yollarla rejim değişikliği yapmasına imkan verdiğini savunan Gorbaçov, bir saat süren görüşmenin sonunda, dünyanın en büyük Komunist devleti  Çin'in geleceğine yönelik değerlendirmelerde de bulundu.

Sovyet eski devlet başkanı, uzun süreceği tahmininde bulunmasına rağmen, Pekin yönetiminin de reform sürecine girmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Gorbaçov, "Çin'in siyasi değişim konusunda karar vermesi gereken bir zaman gelecek ve zaten bu noktaya yaklaşıyor" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 11:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35