Gorbaçov parti kuruyor

Son Sovyet lideri Gorbaçov siyasete yeniden dönmeye hazırlanıyor. Rus muhalifler de yeni parti hazırlıkları yapıyor

Gorbaçov parti kuruyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sovyetler Birliği eski devlet başkanıu Mihail Gorbaçov, 2000'li yılların başında lideri olduğu ve daha sonra bıraktığı partisi Rusya Birleşik Sosyal Demokrat Parti’yi tekrar kurma ve partiyi yeniden oluşturma kararı aldı.

Putin'in önde gelen eleştirmenlerinden biri olan Gorbaçov, “Ben bir sosyal demokrat projeyi hayata geçirmek için çalışmalara başlamaya hazırım. Sosyal demokrat görüşlere sahip olanları da görüşlerini paylaşmaya ve tekliflerini sunmaya davet ediyorum” derken, partinin lideri olmayı düşünmediğini, sadece aktif bir şekilde o partinin kurulmasında görev almayı düşündüğünü ifade etti.

Gorbaçov 2001 ile 2004 Sosyal-Demokrat Parti liderliği yapmış, daha sonra işadamı Alexander Lebedev ile 2008 yılında Bağımsız Demokrat Parti'yi kurmuştu.
Gorbaçov’un çağrısına ilk cevap işadamı Aleksandr Lebedeb’den geldi. Lebedev, Gorbaçov’un istemesi ve kabul etmesi durumunda kendisinin ve onun çevresindeki insanların Mihail Gorbaçov’u desteklemeye hazır olduklarını belirtti.

Öte yandan, Rus muhalefetinin önemli isimlerinden Oleg Mitvol Yeşil Alternatif hareketinin bir parti olarak siyaset sahnesinde yerini alacağını açıkladı.

Bu haftanın başlarında, Sol Cephe lideri Sergey Udaltsov, Sadece Rusya'dan milletvekili Ilya Ponomaryov ve Gennady Gudkov, Rusya'da yolsuzluk ve yoksullukla mücadele amacıyla "Sosyal-Demokrat Birliği" adıyla bir siyasi hareket oluşturma planlarını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 11:15
banner53
YORUM EKLE

banner39