banner39

Gorbaçov'dan Batı'ya eleştiri

Eski Sovyetler Birliği lideri Gorbaçov, batıyı, Rusya'yı provoke etmekle suçladı

Avrupa 13.12.2016, 16:14 13.12.2016, 16:19
Gorbaçov'dan Batı'ya eleştiri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov, "Eminim ki Batı basınına, Vladimir Putin'in itibarsızlaştırılması ve ondan kurtulmak için özel talimatlar verildi" dedi.

Sovyetler Birliği'nin son Devlet Başkanı Gorbaçov, İngiliz yayın kurumu BBC'ye verdiği mülakatta, Rusya, Ukrayna, ve Belarus'un başı çektiği 11 eski Sovyet Cumhuriyetinin bir araya gelerek Bağımsız Devletler Topluluğunu kurması ve bunu takiben kendi istifasını sunmasına değinerek, "Benim arkamda, arkamızda hainlik yaşanıyordu. Tek bir sigara yakabilmek için tüm evi yakıyorlardı. Sadece güç kazanmak için. Demokratik yollardan yapamadılar. Böylece suç işlediler. Bu bir darbeydi." yorumunda bulundu.

Devlet Başkanlığından 25 Aralık 1991'de istifa ettiğini hatırlatan Gorbaçov, istifasının sebebine ilişkin "İç savaşa doğru gidiyorduk. Bunu engellemek istedim. Toplumdaki bölünme ve mücadele, bizimki gibi bir ülkede, nükleer silahlar da dahil olmak üzere silah bolluğu olan bir ülkede, birçok can kaybına ve yıkıma sebep olabilirdi. Sadece güçte kalabilmek için bunun yaşanmasına izin veremezdim. İstifam zaferimdi." dedi.

"YOLUN SONUNU  GÖREMEDİĞİM İÇİN ÜZGÜNÜM"

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) yıkılışından kendini sorumlu tutup tutmadığının sorulması üzerine ise Gorbaçov, "Beni asıl üzen şey, Rusya'da halkın benim neleri başarmak için yola koyulduğumu ve neler yaptığımı yeteri kadar anlayamamış olmasıdır. Perestroyka (ekonomik ve siyasi sistemin yeniden yapılandırılması), ülke ve dünya için iş birliği ile barışın yolunu açtı. Yolun sonunu göremediğim için üzgünüm. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde olanlar benim dramımdı. Sovyetler Birliği'nde yaşayan herkes için bir dramdı." ifadelerini kullandı.

"BAZILARI İÇİN ÖZGÜRLÜK, BAŞ BELASI KONUMUNDA"

Günümüz Rusya'sında özgürlüğün tehdit altında olup olmadığına ilişkin ne düşündüğünün sorulması üzerine, "Bu konuda açık konuşmamız gerekli. Bazıları için özgürlük, baş belası konumunda. Kendilerine iyi gelmiyor." cevabını veren Gorbaçov, bu ifadesiyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den bahsedip bahsetmediğinin sorulmasına ilişkin olarak da "Kimden bahsettiğimi siz tahmin etmelisiniz." dedi.

Batı'yı, Rusya'yı provoke etmekle suçlayan Gorbaçov, "Siz de (BBC) dahil olmak üzere, eminim ki Batı basınına, Putin'in itibarsızlaştırılması ve ondan kurtulmak için özel talimatlar verildi. Fiziksel olarak değil. Sadece kenara çekildiğinden emin olunması için. Ancak sonuç olarak, Putin'in buradaki popülerlik oranı yüzde 86'ya ulaştı. Bu yakında yüzde 120 olacak." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?