Gorbaçov'dan Batı'ya 'Rusya ile anlaş' çağrısı

SSCB'nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Kırım'ın Rusya'ya ait olduğunu söylerken, Batı'nın da Rusya ile Ukrayna krizi konusunda uzlaşmasının mümkün olduğu görüşünde

Gorbaçov'dan Batı'ya 'Rusya ile anlaş' çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Son Sovyet Devlet Başkanı Michail Gorbaçov, Berlin'deki görüşmelerinde batının Rusya'nın Kırım'ı işgalini kabullendiği kanaatine vardığını söyledi. Rusya'da yayınlanan 'Komsomolskaya Pravda' isimli gazeteye konuşan Gorbaçov, kendisine yöneltilen, 'Batı, Kırım işgaline razı olur mu?' sorusuna verdiği cevapta, 'Evet, öyle olduğuna inanıyorum. Batının buna razı olduğunu düşünüyorum.' dedi.

Gorbaçov, şu andaki gergin ortama rağmen batı ile Rusya'nın anlaşabileceğini, bu başarılmazsa hem Rusya'nın hem de Avrupa'nın faydasına olmayacağını belirtti. Berlin'de Alman Federal Başbakan Angela Merkel'le yaptığı görüşmede gerçeği korumaya çalıştığını ifade eden Gorbaçov, Kırım'ın hiçbir zaman Rusya'dan kopmadığı ve koparılamayacağının da bu gerçek olduğunu kaydetti.

Kırım'ın Rusya tarafından işgali batılı ülkeler tarafından milletler hukukuna aykırı bulunuyor. Ukrayna hükümeti de Kırım'ın Ukrayna'nın bir parçası olduğunu belirterek işgali kabul etmiyor. Rusya ise Mart ayında Kırım'da acil bir halk oylaması yaptırarak, çoğunluğun Rusya'ya bağlı kalmak istediğini öne sürdü. Ancak referandum hem batılı ülkeler, hem de Ukrayna tarafından tanınmadı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 11:54
banner53
YORUM EKLE

banner39