banner39

Gorbaçov'un SSCB rüyası devam ediyor

Mihail Gorbaçov eski SSCB'nin halkların özgür iradesi sonucu yeniden ortaya çıkabileceğini iddia etti

Avrupa 14.12.2016, 15:00 14.12.2016, 15:00
Gorbaçov'un SSCB rüyası devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sovyetlerin son lideri Mihail Gorbaçov Sovyetler Birliği'nin dağılmasının 25'nci yıl döneminde Rus İnterfaks haber ajansına açıklamalarda bulundu.

Batıda 'Gorbi' adıyla anılan Gorbaçov Sovyetler Birliği'nin, 'Perestroika ve Glasnost' (Yeniden oluşum ve şeffaflık) politikaları sonucu dağıldığını kesin bir dille reddetti.

Gorbaçov, “Ben kategorik olarak Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ülkede yeniden yapılanmanın sonucu olarak ortaya çıktığını reddediyorum. Böyle düşünmenin tarihi hata olacağını düşünüyorum. Perestroika ve Glasnost sonucu Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) özgürlük ve demokrasi ile tanıştı. Bu süreç zor bir süreç idi. Ancak bu sürecin devamında insanlar rejim korkusundan kurtularak ülkenin gelişimini etkileme fırsatını ele geçirdiler.” dedi.

“Biz aynı zamanda uluslararası alanda da kısa zamanda soğuk savaşı sona erdirmeyi başardık. Bunun sonucunda Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Çin ile ilişkileri normalleştirdik” yorumu yapan Gorbaçov, “Almanya'nın barışçı birleşmesi, Orta ve Doğu Avrupa’daki değişimler ve Afganistan'dan asker çekilmesi de bu sürecin ürünleri idi. Nükleer silahlanma yarışının durdurulması sonucu bugün bu silahların miktarı yüzde 80 azalmış durumdadır” dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?