banner39

Görgü tanığının ifadesi örtbas edilmiş

Almanya'da NSU ile ilgili olarak ilk kez ifade veren Alman emniyet müdürü, bir görgü tanığı ifadesinin, üst düzey bir emniyet görevlisinin talimatıyla örtbas edildiğini iddia etti.

Avrupa 11.01.2014, 01:17 11.01.2014, 01:17
Görgü tanığının ifadesi örtbas edilmiş

Almanya'da 8’i Türk vatandaşı 10 kişiyi öldüren Neonazi terör hücresi NSU ile ilgili olarak ilk kez ifade veren Alman emniyet müdürü Marko Grosa, zanlılardan Uwe Böhnhardt'ın 2003 yılında yakalanmasını sağlayabilecek bir görgü tanığı ifadesinin, üst düzey bir emniyet görevlisinin talimatıyla örtbas edildiğini iddia etti.

Thüringen Eyalet Meclisi’ndeki NSU Araştırma Komisyonu’na ifade veren Heiligenstadt Emniyet Müdürü Marko Grosa, 2003 yılında Uwe Böhnhardt'ı gören bir tanığın ifadesinin ardından inceleme başlatmak istediğini ancak o dönem Eyalet Suç Dairesi (LKA) Müdür Yardımcısı olan Werner Jakstat'ın talebiyle konunun üzerine gidilemediğini söyledi.

AMİRİN TALEBİ DOĞRULTUSUNDA "GÖSTERMELİK BİR İNCELEME" YAPILMIŞ

Grosa, siyasi suçlar şubesinin yöneticiliğini yaptığı bu dönemde kendisini telefonla arayan amiri Jakstat'ın talebi doğrultusunda sadece "göstermelik bir inceleme" yaptıklarını anlattı.

Jakstat’ın polislerin söz konusu yere gitmelerini istediğini ancak ardından bu olaydan bir şey çıkarmamaları anlamına gelen sözler sarf ettiğini belirten Grosa, bunun üzerine yakın mesai arkadaşlarını çağırarak müdürün bu talimatını ilettiğini kaydetti. 

Eyalet İçişleri Bakanlığı'nın talebi üzerine yaklaşık bir ay önce aralarında Jekstat’ın da bulunduğu dokuz meslektaşıyla yazılı ifade veren Grosa, söz konusu tanık ile ilgili pek bir şey hatırlamadığını belirtmiş ve ''NSU üyeleriyle ilgili bir soruşturma yapılmışsa bu uzun süreli olmadı veya büyük ölçüde değildi'' ifadesini kullanmıştı. 

Meclis'teki soruşturma komisyonu oturumunda, daha önce vermiş olduğu yazılı ifadenin anımsatılması üzerine Grosa, komisyon önünde açıklama yapma konusunda yalnızca birkaç gün önce karar verdiğini kaydetti ve amiriyle ilgili suçlamalarını yineledi.

THÜRİNGEN EYALET ASAYİŞ DAİRESİ MÜDÜRÜ JAKSTATS SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Emniyet müdürü Grosa’nın suçladığı, halen Thüringen Eyalet Asayiş Dairesi Müdürlüğü görevini yürüten Werner Jakstat ise Meclis Komisyonu’na verdiği ifadede suçlamaları kabul etmedi. 

Grosa’nın iddia ettiği şekilde aralarında bir telefon görüşmesinin geçmediğini öne süren Jakstat, söz konusu olan gün tüm birim müdürleriyle telekonferans yapıldığını, söz konusu talimatın verilmediğini ileri sürdü. 

Komisyonun dinlediği diğer polis memurları, o dönem Jakstat tarafından verilmiş böyle bir talimatı hatırlamadıklarını kaydettiler. 

13 YIL BOYUNCA YAKALANMADILAR

Neonazi zanlılar Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zchaepe, 1998 yılında patlayıcı yapma şüphesiyle Jena kentinde haklarında başlatılan soruşturma üzerine izlerini kaybettirmiş, bu tarihten sonra polisten kaçarak sahte kimliklerle yaşamaya başlamıştı.

Zanlıların NSU terör örgütünü kurdukları ve 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldürdükleri, 2011 yılı Kasım ayında ortaya çıkarılabilmişti.

NSU üyeleri Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, bir banka soygunu sonrasında polis takibine takılmalarının ardından kaçtıkları karavanda ölü bulunmuş, zanlıların intihar ettikleri açıklanmıştı.

BİR NUMARALI SANIK ZSCHAEPE, "SUSMA HAKKINI" KULLANMAYA DEVAM EDİYOR

Aynı gün Zwickau kentinde NSU’nun üçüncü üyesi Beate Zschaepe tarafından havaya uçurulan hücre evinde bulunan belgeler, terör hücresinin ve eylemlerinin gün yüzüne çıkarılmasını sağlamıştı.

Üç kişilik NSU terör hücresinin hayattaki tek üyesi olan, Münih’te devam eden davanın bir numaralı sanığı Beate Zschaepe, suçlamalar hakkında herhangi bir açıklama yapmıyor, yakalandığı günden bu yana "susma hakkını" kullanıyor.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?