banner39

Görmez Garaudy'nin cenazesine gitmiyor

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, geçtiğimiz günlerdevefat eden Garaudy'nin cenaze törenine İslami usullerle defnedilmeyeceği için gitmeyecği bildirildi

Avrupa 16.06.2012, 12:15 16.06.2012, 12:15
Görmez Garaudy'nin cenazesine gitmiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Roger Garaudy'nin Pazartesi günü yapılacak cenaze törenine katılmayacak.

Daha önce cenaze törnine katılacağı açıklanan Görmez'in bu kararında Garaudy'nin 'yakılıp küllerinin Marsilya açıklarında Akdeniz 'e savrulması' yönündeki vasiyetinin etkili olduğu bildirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın cenazenin İslami usullere uygun yapılması için ailesini ikna etmeye çalıştığı da kaydedildi. Ailesi, Garaudy'nin hayatının sonuna kadar Müslüman yaşadığını ve Müslüman olarak öldüğünü belirtiyor. Ancak cesedinin yakılmasıyla ilgili vasiyetine saygı duyulmasını talep ediyor.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, büyük mütefekkir Roger Garaudy'nin vefatının ardından yayımladığı mesajda şunları kaydetmişti:

"Derin araştırmaları neticesinde İslam'la müşerref olan ve düşünce dünyamızın zenginleşmesine bir batılı münevver olarak yaptığı değerli katkılarıyla tanıdığımız mümtaz şahsiyet Roger Garaudy'nin vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım.

Din ve dünya tasavvurumuzun genişlemesinde emsalsiz gayretlerini her zaman saygıyla hatırlayacağımız merhum Garaudy'ye yüce Mevladan rahmet, sevenlerine ve İslam alemine başsağlığı diliyorum."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?