banner39

Grass'ın şiiri İsrail yanlılarını kızdırdı

Dünyaca ünlü Nobel Ödüllü Alman Şair Grass'ın İsrail ve İran hakkında yazdığı şiire İsrail yandaşlarının tepkisini çekti

Avrupa 05.04.2012, 15:39 05.04.2012, 15:41
Grass'ın şiiri İsrail yanlılarını kızdırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyanın tanınmış edebiyatçılarından nobel ödüllü şair Günter Grass, Alman "Süddeutsche Zeitung" ve İtalyan "La Republica" gazetelerinde yer alan şiiriyle İsrail yandaşlarını kızdırdı.

Grass, yazdığı şiirde İran'ın değil aslında İsrail'in dünya barışını ve İran'ı da tehdit ettiğini belirterek, Almanya'nın İsrail'e satmayı planladığı bir denizaltı sevkiyatının da durdurulması gerektiğini ifade etmişti.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Sekreteri Hermann Gröhe, şiirdeki sert eleştiri tarzından dolayı dehşete düştüğünü belirtirken, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Sekreteri Andrea Nahles Grass'ı çok takdir ettiğini, ancak Ortadoğu'daki siyasi gelişmelerin ışığında bu şiirinin şaşkınlık yarattığını ve uygun düşmediğini söyledi. Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier de "Günter Grass gibi Nobel ödüllü bir Alman'ın, ateşle oynamamaya ve yanlış sinyaller vermemeye dikkat etmesi gerekir" diye konuştu.

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Dieter Graumann, Grass'ın, bir "nefret şiiri" yazdığını ifade ederken, Almanya'da tanınan Yahudi kökenli yayıncı Michel Friedman "Grass susmaya devam etmiş olsaydı, daha iyi olacaktı. Grass, Yahudi düşmanı klişelerle oynuyor" dedi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?