banner39

Grev dalgası Avrupa'yı sallıyor

Kesinti paketleri Avrupa çapında protesto ediliyor, Brüksel'de 100 bin kişi bekleniyor

Avrupa 29.09.2010, 13:16 29.09.2010, 15:46
Grev dalgası Avrupa'yı sallıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu'nun aldığı eylem günü kararı nedeniyle, bugün onbinlerce kişi Avrupa çapında yürüyüşler düzenliyor.

BBC'nin haberine göre, yürüyüşlerin en büyüğü, otuz ülkeden göstericilerin Avrupa ülkelerinin kemer sıkma önlemlerini protesto edeceği Brüksel'de düzenlenecek. Brüksel'deki gösteriye 100 bin kişinin katılmasını bekliyor.

Konfederasyon, Avrupa Birliği ülkelerindeki işçilerin, finans piyasasındakilerin neden olduğu krizin bedelini en çok ödeyenler olduğunu belirtiyor.

Sendikalar, İspanya'da 24 saatlik bir genel grev çağrısı yaparken, Yunanistan, İtalya, Letonya, İrlanda ve Sırbistan'da da gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulunuyor.

Yunanistan ve İrlanda'da işsizlik rakamlarının son 10 yılın en yüksek düzeyinde olduğu ve İspanya'da da işsizlik oranının son üç yıl içinde iki katına çıktığı kaydediliyor.

İngiltere'de ise hükümet kamu harcamalarını yüzde 25 oranında azaltmayı planlıyor.

Fransa'da ise hükümetin emeklilik yaşının yükseltilmesi girişimleri büyük protesto gösterileriyle karşılanmıştı.

YUNANİSTAN'DA HAYAT DURDU

Yunanistan'da çalışma koşullarını protesto eden doktorlar, liman, telekomünikasyon, toplu taşıma araçları çalışanları grev ve iş bırakma eylemlerine gitti.

Devlet hastanelerinde görevli doktorların bu sabah başlayan 24 saatlik grevi nedeniyle hastanelerde yalnızca acil servis ve güvenlik birimlerinin görev yapacağı bildirildi.

Yunanistan Telekomünikasyon Şirketi (OTE) çalışanlarının da 24 saat iş bırakma kararı aldığı, liman çalışanlarının da saat 07.00-10.00 arasında iş bırakma eylemi yaptığı kaydedildi.

Öte yandan, troleybüs ile otobüs şoförlerinin saat 11.00-16.00, tramvay ve metro çalışanlarının 12.00-16.00, banliyö trenleri çalışanlarının 12.00-17.00 arasında sefere çıkmayacağı açıklandı.

Yunanistan İşçi Sendikaları Federasyonu'nun (GSEE) başkent Atina'da saat 18.00'de protesto gösterisi yapılması çağrısında bulunduğu belirtildi.

İSPANYA'DA GERGİNLİKLER YAŞANDI

İspanya'da, sosyalist hükümetin hazırladığı ve parlamentonun onayladığı iş reformuna karşı genel grev yapılıyor.

Geceyarısı başlayan genel grevde sendikacıların yaptıkları protesto gösterilerinde bazı yerlerde polisle tartıştığı, yer yer arbede yaşandığı bildirildi. Özellikle Madrid, Barcelona, Sevilla ve Valencia gibi büyük kentlerdeki sebze ve meyve halleri önünde gösteri yapan bazı sendika üyeleri, çalışmak için gelenleri bir süre hale sokmadı. Daha sonra polisin müdahalesiyle greve katılmayan işçilerin hale girmesi sağlandı.

Madrid özerk yönetimi de metro ve otobüslerin yüzde 75 oranında çalıştığını duyurdu.

Öte yandan ülkenin önde gelen sendikalarından UGT'ten yapılan ilk açıklamada, genel greve katılımın yüzde 70'in üzerinde olduğu iddia edildi.

İRLANDA MECLİSİNE ÇİMENTO KAMYONU

İrlanda'da hükümetin ekonomi politikalarını protesto eden bir eylemci, üzerinde "Zehirli Banka Anglo" yazan bir çimento kamyonuyla Meclisin ana kapısını zorladı.

Polis, zor durumdaki Anglo Irish Bank'a aktarılan devlet yardımını protesto ettiği anlaşılan 41 yaşındaki göstericinin gözaltına alındığını ve sorgusunun sürdüğünü bildirdi.

Yeni yasama dönemine bugün başlayan İrlanda Meclisinin öncelikli gündem maddesi, ülke ekonomisinin toparlanabilmesi için büyük önem taşıyan 2011 bütçesi olacak.

İrlanda hükümeti, gelecek yıl kamu harcamalarından en az 3 milyar avro kesinti yapılabileceği sinyalini vermişti.

Sivil toplum ve sendikacılık geleneğinin güçlü olduğu İrlanda'da geçen yıl kamu sektörüne ödenen maaşlarda kesintiye gidilmesine dair planlar, geniş çaplı gösteriler ve 250 bin kamu çalışanının 24 Kasımda yaptığı bir günlük grevle protesto edilmiş, hükümet tüm muhalefete rağmen kamu harcamalarında toplam 4 milyar kesinti öngören 2010 bütçesini hayata geçirmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü