banner39

Guantanamo esiri Murat'ın hayatı film oldu

Almanya'da doğup büyüyen Türkiye asıllı Murat Kurnaz, 19 yaşında Pakistan'da tutuklanarak Guantanamo'ya götürüldü. Beş yıl burada tutulan ve daha sonra serbest bırakılan Kurnaz'ın hayat hikayesi film konusu oldu.

Avrupa 12.02.2015, 11:48 12.02.2015, 12:02
Guantanamo esiri Murat'ın hayatı film oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Bremen şehrinde doğup büyüyen Murat Kurnaz, 2001 yılı Aralık ayında Pakistan'da Taliban mensubu olduğu gerekçesiyle Pakistanlılar tarafından tutuklanarak Afganistan'ın Kandahar bölgesindeki bir hapishaneye konuldu. Daha sonra 2002 yılı başında Amerikalılar tarafından Guantamo'ya götürüldü. Kurnaz daha sonra 24 yaşında iken yaklaşık 5 yıllık tutukluluktan sonra 2014'te serbest bırakıldı. Bu süre içinde Kurnaz, hem Pakistanlılar, hem Amerikalılar tarafından, kendi verdiği bilgiye göre Alman askeri üniforması taşıyan iki Alman asker tarafından da işkence gördü.

Kurnaz Almanya'da 19 yaşlarında iken İslam'la bir ilgisi olmayan hayatına devam ederken, Tebliğ Cemaati ile karşılaştı ve İslam'ı daha iyi öğrenmek istedi. Bunun için Pakistan'a gitti. Alman istihbaratının verdiği bilgiye göre Kurnaz, Pakistan'da dolaşırken Tebliğ Cemaati kendisine güvenmediği için aralarına almadı. Uzun ve kızıl saçlarıyla çevrede dikkat çeken Kurnaz, Pakistan polisi tarafından tutuklanarak 3 bin dolar karşılığında Amerikan askerlerine satıldı.

Kurnaz'ın 17 Mayıs 2010 tarihli 'Süddeutsche Zeitung' isimli gazeteyle yaptığı röportajda verdiği bilgiye göre Guantanamo'da kaldığı yıllarda yine Almanlar tarafından da sorgulandı. Alman ajanların kendilerine muhbirlik yapmasını teklif ettiklerini ve böylece buradan hızlı bir şekilde kurtulabileceğini söylediklerini belirtti. Kurnaz, bu teklifi hemen kabul ettiğini söyledi.

Gazetedeki röportajda ifade edildiğine göre Alman gizli istihbarat bilgilerinde Kurnaz'ın 'çok saf biri olduğu ve olgunlaşmamış' olduğu ve hiçbir ilgisi olmadığı halde 'yanlış zamanda yanlış yerde' olduğu için bu duruma düştüğü kaydedildi. Fakat suçsuz olmasına rağmen Kurnaz'ın ifadesiyle Alman Federal hükümeti, medyada 'Bremenli Taliban' olarak lanse edildiği için geri gelmesini istemedi, bu yüzden Kurnaz 2014 yılına kadar Guantanamo'da kaldı.

Kurnaz'ın 'Süddeutsche Zeitung' gazetesi ile yaptığı mülakatta bildirdiğine göre, Federal Alman hükümeti, Kurnaz'ın kanunları çiğnemediğini bildiği ve aleyhinde bir delil bulunmadığı, Guantanamo'da da işkence görmeye devam ettiğini bildiği halde ABD'nin Almanya'ya geri göndermesini istemedi.

Şimdiki Dışişleri Bakanı sosyal demokrat Frank-Walter Steinmeier tarafından yönetilen Alman Federal Başbakanlık Dairesinde 29 Ekim 2002'de, Kurnaz'ın Almanya'ya geri dönmesine itiraz edilmesi kararı alındı. Bir gün sonra da Türk vatandaşı olan Kurnaz'ın oturma izninin geçersiz olduğunu açıklayıp pasaportundan silinmesi için Federal İçişleri Bakanlığı tarafından bir plan yapıldı. Kurnaz'ın Almanya'dan uzak tutulması gayreti, Angela Merkel'in Federal Başbakan olması ve Steinmeier'in Başbakanlık Dairesi yöneticiliğinden uzaklaşmasına kadar devam etti.

2005 yılının Ekim ayında Amerikalılar, Alman yetkililerden Kurnaz'ın bir terör örgütü mensubu olduğunu kuvvetlendirecek deliller taleb ettiler. Alman Federal İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı müsteşarları 27 Ekim 2005'te konuyu görüşerek, Kurnaz'ın Almanya'ya vize başvuru yapmasını istediler. Böylece başvuru gereği soruşturma yapılarak Kurnaz aleyhine deliller bulunarak başvurusu reddedilecekti. Ancak Kurnaz aleyhine hiçbir delil bulunamadı.

KURNAZ'IN GUANTANAMO ESARETİ FİLM OLDU

Hiçbir suçu olmadığı halde Pakistan'dan Afganistan'a oradan da Guantamo'ya götürülen ve aradan geçen beş yıllık sürede devamlı işkence gören Murat Kurnaz'ın hayatı hakkında 2013 yılında Almanya'da bir belgesel film çevrildi.

'Beş yıl hayat' adındaki film 17 Şubat akşamı saat 23:55'te Alman-Fransız ortak televizyon kanalı arte'de gösterilecek. Yaklaşık 88 dakika süren filmde Kurnaz'ın Pakistan'a gidişi ve özellikle ilk 2 yılda çektiği sıkıntılar, Sascha Alexander Gersak isimli bir artistin canlandırmasıyla ortaya konuluyor.

Filmde bir tarafta Kurnaz'ın İslam'ı seçerek hayatının anlamını daha iyi kavramak için Pakistan'da Müslümanlığı öğrenmeye gitmesi, orada bir Kur'an kursuna gitmesi canlandırılıyor. Diğer tarafta ise Amerikan işkencecinin Kurnaz'dan itiraf almak için uyguladığı hileler ortaya konuluyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?