Guantanamo tutukluları Almanya'ya geldi

Amerika Birleşik Devletleri tarafından Küba'daki Gauntanamo üssünde tutulan iki kişi Almanya'ya geldi.

Avrupa 16.09.2010, 16:09 16.09.2010, 16:09
Guantanamo tutukluları Almanya'ya geldi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tutuklulardan 34 yaşındaki Sudi Arabistan doğumlu 'vatansız' Ayman Muhammed Ahmed S., Almanya'nın Hamburg kentine getirilerek sağlık muayenesinden geçirilmek üzere Hamburg Eppendorf Üniversite Hastanesine sevk edildi. İkinci tutuklu ise Rheinland-Pfalz eyaletine geldi.

2002 yılından beri Guantanamo üssünde tutuklu bulunan Ahmed S'nin ne kadar hastanede kalacağı hakkında her hangi bilgi verilmedi. Almanya'da Guantanamo tutuklularının kabulü ile ilgili tartışmalar üzerine bu yıl Temmuz ayında açıklama yapan İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere (CDU) iki tutukluyu insani gerekçelerden dolayı kabul edeceklerini belirterek, "Ben sadece İçişleri Bakanı değilim. Aynı zaman insanım ve Hıristiyan'ım." diyerek son noktayı koymuştu. Bu açıklamanın ardından eski Hamburg Eyalet Başbakanı Ole von Beust ve Rheinland-Pfalz eyalet yönetimi birer tutuklu alabileceklerini bildirmişlerdi.

Hamburg İçişleri Bakanı Heino Vahldieck (CDU) ise daha önce yaptığı açıklamada tüm hazırlıkların yapıldığını belirterek, Ahmed S.'nin 24 dört saat gözetim altında tutulacağını ve Arapça bilen bir kişinin kendisine refakat edeceğini söylemişti.

Bu arada Almanya'nın sadece iki tutukluyu kabul etme sözü verdiğini hatırlatan İçişleri bakanlığı yetkilileri, Almanya'ya başka Guantanamo tutuklusu gelmeyeceğini ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?