banner15

Guardian Gazetesi'nden Türkiye'ye destek

Türkiye ile İsrail arasındaki son krizle ilgili bir yorum yayımlayan The Guardian, Türkiye'nin davasında haklı olduğunu savundu

Guardian Gazetesi'nden Türkiye'ye destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian, Türkiye ile İsrail arasında çıkan kriz konusunda önemli tespitlerde bulundu.

Gazetenin bugünkü başyazısında ele alınan konuyla ilgili, Türkiye'nin haklılığı vurgulanırken, BM tarafından hazırlanan yeni raporun ortaya koyduğu çelişkilere de dikkat çekildi.

TÜRKİYE HAKLI

Türkiye'nin İsrail'den tazminat ve özür isteme taleplerinin yerinde olduğunu belirten gazete, bunun yerine getirilmemesi durumunda Türkiye'nin izlediği yolun da yerinde olduğunu belirtiyor.

Gazete özellikle Türkiye'nin Gazze ablukasını uluslararası mahkemeye götürme kararına destek verdi. Netanyahu'nun tutumunu eleştiren Guardian, Türkiye'den özür dilemeyi reddeden İsrail hükümetinin ''taktik bir zafer uğruna stratejik bir ilişkiyi feda ettiğini'' yazdı.

Guardian'a göre İsrail ile Türkiye arasındaki statejik ilişkinin önemi askeri işbirliğinden, ticaret ve turizmden çok daha öteye gidiyor.

TÜRKİYE'NİN OECD JESTİ HATIRLATILDI

Gazete, Türkiye'nin İsaril'e karşı yaptığı bir jesti de hatırlattı. Türkiye'nin vetosunu kaldırması sayesinde İsrail'in OECD'ye üye olabildiğini hatırlatan Guardian, Arap dünyasında iktidardan düşen diktatörlerle birlikte belirsizliğin de arttığı bir ortamda, Türkiye'nin bir muhatap olarak öneminin giderek daha çok arttığını kaydediyor.

BM KENDİSİYLE ÇELİŞTİ

BM tarafından hazırlanan yeni raporda, İsrail'in Gazze ablukasının meşru olarak gösterildiğini hatırlatan gazete, bu durumun, şu ana kadar ablukaya karşı çıkan BM Genel Sekreteri'nin açıklamalarına ters düştüğünü belirtti. BM'nin bu tutumunun anlaşılmaz olduğunu kaydeden gazete, Türkiye'nin buna itiraz etmesi gerektiğini savundu.

ERDOĞAN'IN ZİYARETİ

Gazete ayrıca Başbakan Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde Gazze'ye yapacağı muhtemel ziyarete de değindi. Ziyaretin İsrail için hiç de iyi olmayacağının altını çizen gazete gelişmelerin iki ülke arasındaki ayrılığı daha da artıracağını yazdı.


Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 13:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
talip emin
talip emin - 8 yıl Önce

israilin kurucusu, kudüsü haçlılara ve israile vermek için bütün ordusunu ortadoğuya yığan ingiltere neden israile karşı türkiyeyi destekliyor? bu soru üzerinde çok kafa yormak lazım. Belki de Türkiye, Suriye ve Iraktaki arzı mevud toprakları bu ülkelerden koparmak için bir yem olmasın?

banner39

banner36

banner37

banner35