banner39

Guardian: Türkiye, bahara çatışmasız başladı

İngiliz gazetesi Guardian, Türkiye'nin uzun yıllardan sonra ilk kez bir bahara çatışmasız girdiğini yazdı. Güneydoğu çıkışlı haberde halkın bu bahara daha umutlu girdiği yazıyor

Avrupa 08.05.2013, 09:31 08.05.2013, 09:38
Guardian: Türkiye, bahara çatışmasız başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi, Türkiye'deki PKK'nın Irak sınırları içine çekilmesiyle ilgili haberde, Hakkari'deki halkın "umutlu" olduğunu vurguluyor.

Constanze Letsch imzalı "Kürt savaşçılar Irak'a çekilirken, Türkiye'nin doğusunda barış şafağı söküyor" başlıklı haberde Şemdinli halkının, örgütün ateşkes ve çekilme kararının ardından umutlandığı vurgulanıyor.

Haberde görüşlerine başvurulan BDP Şemdinli Kadın Kolları Başkanı Pınar Yılmaz ise şöyle diyor: "Unutamayacağımız çok şey gördük. Ama tüm istediğimiz barış ve çatışmanın son bulması. Halk burada baharın gelişinden ürkerdi. Karlar erir erimez savaş yeniden başlardı. Ama bu yıl bahar umutla dolu."

Kendisi 10 yaşındayken babasının bir tank tarafından ezildiğini ve daha sonra kendisinin de işkence gördüğünü anlatan Pınar Yılmaz ve eşi Seferi Yılmaz, sivil giyimli askerlerin bomba attıkları gerekçesiyle yargılandığı Umut Kitabevi'nin sahibiydi.

Özcan, Guardian’a şöyle konuşuyor: “Eğer bu barış süreci başarısız olursa; Kürtler, Türkler, hepimiz kaybederiz. Dökülen kan artık yeter. PKK içinde ve ordu içinde aile üyelerim var, tek istediğim barış.”

PKK’nın ateşkes ilanıyla birlikte hayatın normalleştiğini, saat altıdan sonra köye hapsolma gibi bir durumun söz konusu olmadığını anlatan Özcan, 15 yıldır ilk defa koyun sürüsü satın almış: “Yüksekteki meralar ordu emriyle yasak bölgeydi. Gitmemize izin verseler bile, sürekli çatışmalar nedeniyle hayvanları otlatmak çok tehlikeliydi.” Yusuf Özcan şimdi çobanlığın ve arıcılığın yeniden canlanmasını umuyor. Şu andaysa geçimini, diğer köylüler gibi, sınır ötesinden mazot, sigara, çay ve pirinç kaçakçılığı ile sağlıyor. Pirincin fiyatının Türkiye’de İran’dakinden beş kat fazla olduğunu, dünyada benzinin en pahalıya Türkiye’de satıldığını belirten Özcan, “Bunu nasıl karşılayabiliriz ki!” diyor.

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi, Türkiye’deki PKK militanlarının Irak sınırları içine tıklayın çekilmesiyle ilgili haberde, Hakkari'deki halkın "umutlu" olduğunu vurguluyor.

“Kürt savaşçılar Irak’a çekilirken, Türkiye’nin doğusunda barış şafağı söküyor” başlıklı haber, Hakkari’nin Şemdinli ilçesi çıkışlı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?