banner39

Güdümlü 'İslam Konseyi'nden saçma bildiri

Fransa’daki İslam Konseyi, haddini aşan bir bildiri yayınlayarak, başörtüsünün sadece bir tavsiye olduğunu, İslam'da ise reform gerektiği savundu

Avrupa 06.06.2014, 09:58 06.06.2014, 10:53
Güdümlü 'İslam Konseyi'nden saçma bildiri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’da hükümetin güdümünde kurulan İslam Konseyi tarafından yayınlanan vatandaş sözleşmesinde, “başörtüsünün farz değil tavsiye olduğu” ifadesi yer alırken, İslamiyet’te reformun gerekli olduğu çağrısı yapıldı.

Star'dan Saadet Oruç'un haberine göre Fransa’da Nicolas Sarkozy’nin İçişleri Bakanı olduğu dönemde kurulan ve bir “Fransa İslamı” oluşturmayı amaçlayan Fransa İslam Konseyi, haddini aşan bir bildiri yayınladı. 19 maddeden oluşan 15 sayfalık “Fransa Müslümanlarının Bir arada Yaşamak için Vatandaş Sözleşmesi” başlıklı metinde, İslamiyet’te “başörtüsünün bir emir değil, tavsiye olduğu” ifadesi  ön plana çıktı.

REFORM ÇAĞRISI

“İslamiyet’te reform” çağrısında bulunan metinde, İslamofobi başlıklı bölümde, “Müslümanlar toplumda verdikleri imaj nedeniyle kendilerini sorgulamalıdırlar” ifadesi yer aldı. Fransa’da Müslümanlar’ın dinlerini rahatça yaşayabildikleri savunuldu ve İslam karşıtı eylemlere ve Müslümanları rahatsız eden olaylara yer verilmedi.

Bildiride laik ve cumhuriyetçi ilkelere bağlılığın altı çizildi. Sonbaharda, Fransa’da “cihad” kavramının tartışılacağı bir toplantının düzenleneceği de konuyla ilgili haberlerde yer alan bir başka önemli ayrıntı oldu. Geçtiğimiz haftalarda Belçika’da bir Yahudi müzesine yönelik gerçekleşen saldırı nedeniyle bir Fransız’ın zanlı olarak gözaltına alınmasının hemen ardından bu bildirinin yayınlanması dikkat çekici bulundu.

Fransa İslam Konseyi, Fransa İçişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda oluşturulan ve çoğunlukla Fas, Cezayir ve Tunus kökenli Müslümanların temsil edildiği bir kurum. İslam Konseyi’nde bir Türk üye de yönetici  olarak görev yapıyor.

Bildiride kelime oyunları yapıldığı, bildirinin son halinin tüm üyelere gönderilmediği belirtiliyor.

Yorumlar (1)
HÜSEYİN KAHRAMAN 8 yıl önce
28 ŞUBAT SÜRECİNDEN ANLIYORUZ Kİ, TÜRKİYE ÜZERİNDE FRANSIZ MASON LOCASININ ETKİSİ VAR. O ZAMAN, AYNI SÜRECİ TÜRKİYE YAŞAMIŞTI. BAĞIMSIZ İNSANLAR VE KURUMLAR BAŞÖRTÜSÜNE KARŞI DEĞİL.
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?