Gül, Danimarka Parlamento başkanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Gül, Danimarka Parlamentosu Folketinget'i ziyaret etti, Parlamento Başkanı Mogens Lykketoft ile görüştü. İki ülke arasında, bilim, teknik ve spor alanlarında anlaşmalar imzalandı.

Gül, Danimarka Parlamento başkanı ile görüştü

Danimarka ziyaretini sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Danimarka Meclis Başkanı Mogens Lykketoft ile görüştü.

Ziyaretinin ikinci gününe Christiansborg Sarayı'ndaki Danimarka Parlamentosu (Folketinget) ziyareti ile başlayan Cumhurbaşkanı Gül, Lykkefoft tarafından meclis merdivenlerinde karşılandı.

Lykketoft ve parlamento alt komisyonu üyeleriyle yemek yiyen Gül, daha sonra Danimarka'nın ilk anayasalarının sergilendiği holü gezdi. Lykketoft ve Gül, daha sonra parlamento binasını birlikte gezdiler.

Bu görüşmenin ardından aynı saraydaki Başbakanlığa geçen Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Helle Thorning-Schmidt ile bir araya geldi. Gül ve ev sahibi ülkenin başbakanı daha sonra iki ülke arasında bilim, teknik ve spor alanlarında anlaşma imzalanması törenine katıldı. 

Türkiye adına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Danimarka adına ise Yüksek Eğitim ve Bilim Bakanı Sofie Carsten Nielsen iki anlaşmaya imza attılar. Cumhurbaşkanı Gül daha sonra Başbakan Helle Thorning Schmidt ile basın toplantısına geçti.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 19:01
banner53
YORUM EKLE

banner39