banner39

Gülen grubu Berlin'de 'ortak tapınak' projesine katıldı

Berlin'de Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanların katıldığı ortak bir bina yapılması planlanıyor, projeye Müslümanlardan Gülen grubu katılıyor.

Avrupa 04.06.2014, 18:12 04.06.2014, 18:12
Gülen grubu Berlin'de 'ortak tapınak' projesine katıldı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın başkenti Berlin'de dünyanın hiçbir yerinde henüz gerçekleştirilmemiş olan bir proje açıklandı. Üç semavi dinin ortak olarak kullanacağı bir eğitim ve ibadet merkezi inşaası planlanıyor. Berlin'in merkezinde yapılmak istenen ve 'House of One' adı verilecek olan binada, Müslümanların, Hristiyanların ve Yahudilerin ibadet edebilecekleri ve eğitim faaliyetleri yapabilecekleri bölümler bulunacak. Ayrıca üç din mensuplarının da bir araya gelebilecek bir 'buluşma salonu' da yapılacak.

Yıllardan beri ortak bir ibadet evi açılması için çaba gösteren Evangelist 'Petri-Marien Cemaati' rahibi Gregor Hohberg, tasarlanan binayı 'Berlin'in en mucizevi evi' olarak niteledi. Ancak Katolik yazar Martin Mosebach ise mimari tasarımı 'Firavun mezarı'na benzetti. Projeye karşı çıkanlardan bazıları da, binaya 'dini hayvanat bahçesi' ya da 'cemaati olmayan tanrı evi' gibi isimler verdiler. Birçokları da yeni projeyi dinler arasındaki farklılıkları ortadan kaldıran bir tehlike olarak görüyor.

Projenin gerçekleşmesi için gerekeli 43,5 milyon Avronun toplanması için internette başlatılan kampanyayı tanıtan Rahip Hohberg, 10 milyon toplandığında binanın temelinin atılacağını, tahminen bunun 2016'da gerçekleşebileceğini söyledi.

Alman medyasında konuyla ilgili verilen haberlerde Berlin'deki hiçbir cami derneğinin ortak ibadet evi projesine katılmadığı, yalnızca 'Forum für interkulturellen Dialog' (FID) yani kültürler arası forum isimli bir derneğin projeye destek verdiği bildirildi.

Fettullah Gülen grubuna ait olduğu belirtilen bu derneğe mensup kişilerin ise sayısının çok az olduğu ve Berlin'de yaşayan Müslümanlara etkisinin neredeyse hiç bulunmadığı kaydedildi. Projenin tanıtımına FID'den katılan Kadir Sancı, basına verdiği demeçte kendilerinin Gülen grubundan olmadıklarını söyledi.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?