Gülnara'ya rüşvet şirketlerin başını yaktı

Özbekistan'ın Cumhurbaşkanının kızı Kerimova’ya rüşvet verdiklerinden şüphelenilen Vimpelcom şirketi ABD ve AB'ye bir milyar dolar tazminat ödeyebilir

Gülnara'ya rüşvet şirketlerin başını yaktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'ın Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un en büyük kızı Gülnara Kerimova'ya Özbekistan'daki faaliyetleri sırasında rüşvet vermek suçundan, Hollanda’da kayıtlı Vimpelcom şirketi ABD, İsviçre ve Hollanda hükümetlerine bir milyar dolar para cezası ödemek zorunda kalabilir.

Rambler Haber Servisi ajansının bildirdiğine göre, Vimpelcom şirketi yakın bir zaman içinde, sözkonusu ülkelerin adli makamları ile konu hakkında uzlaştığını ilan edecek.

ABD Adalet Bakanlığı verilerine göre, Vimpelcom ABD mali kontrol organlarına 750 milyon, Avrupa Birliği üyesi kurumlarına ise 250 milyon dolar para cezası ödeyecek.

Vimpelcom şirketinin Gülnare Kerimova’ya rüşvet verdiği iddiasının bulunduğu dosyanın mahkeme aşamasına taşınmaması için ABD Adalet Bakanlığı ile müzakereler yürüttüğü haberi geçen yıl Kasım ayında basına sızmıştı.

Bunun yanında İsveç TeliaSonera şirketinin Özbekistan’da yaptığı yolsuzluk ve rüşvetten dolayı ABD hükümetine 1,7 milyar dolar rekor para cezası ödeyebileceği haber verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2016, 19:02
banner53
YORUM EKLE

banner39