banner39

Güneş enerjisiyle çalışan uçak Fas'a gidiyor

İsviçreliler tarafından geliştirilen güneş enerjisiyle çalışan uçak İsviçre'den kalkarak Madrid'e indi, buradan Fas'a geçerek kıtalar arası uçuş testini tamamlayacak.

Avrupa 25.05.2012, 13:06 25.05.2012, 13:06
Güneş enerjisiyle çalışan uçak Fas'a gidiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsviçreliler tarafından geliştirilen güneş enerjisiyle çalışan uçak İsviçre'nin Payerne şehrinden havalanarak saatte 100 km hızla ve 3600 metre yükseklikte Fransa üzerinden Madrid'e ulaştı. Fransa üzerinde bazı dağlık bölgelerde 8500 metre yükseklikte uçtu.

Payerne askeri havaalanında sis nedeniyle kalkış gecikse de rüzgarın da yardımıyle güneş enerjili uçak kıtalar arası uçuş denemesinin ilk etapını tamamladığı Madrid'e planlanandan daha çabuk vardı.

Güneş enerjisi ile çalışan uçak deneme uçuşuna Pazartesi devam ederek Madrid'den Fas'a geçecek. Fas'ın Rabat şehrine inmesi planlanan solar uçağın 2014'de yapılması planlanan dünya turu uçuşuna hazırlık olduğu bildirilen test uçuşunun ikinci bölümü 2 bin 500 km'lik bir mesafeden oluşuyor ve 48 saatte tamamlanması tahmin ediliyor. Rabat'ta solar uçak Fas Kralı 6. Muhammed tarafından karşılanacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?